Czworonogi u fryzjera

fot. Shutterstock

Zapis czata z Ewą i Jackiem Grabowskimi, właścicielami łódzkiego salonu "Psi Salon".

Czy wszystkie psy powinny od czasu do czasu odwiedzać fryzjera?
Niekoniecznie. Powinny, te które tego wymagają – czyli psy z długą, obfitą szatą. Nie przychodzą do nas psy w typie dobermana, rotweillera czy ratlereka.

Jakie fryzury są modne są w tym sezonie?
Wzorce wystawowe są stałe, moda nie ma tu znaczenia. Natomiast w przypadku psów niewystawowych lub nierasowych uczesanie zależy tylko od pomysłowości właściciela i umiejętności fryzjera. W tym roku np. w przypadku yorkshire terrierów dominuje fryzura puppy, czyli „na szczeniaczka”.

Czy można strzyc psa samemu?
Radzę iść do fryzjera. Dość często trafiają do nas psy przez oszpecone a nawet pokaleczone przez właścicieli. Zdarza się tak, gdy strzyżone są niewprawną ręką i przy pomocy nieprzystosowanych do tego narzędzi.

Jakie błędy pielęgnacyjne popełniają właściciele psów?
Wciąż pokutuje błędny pogląd, że powinno się kąpać psa jak najrzadziej, raz w roku i do tego w szarym mydle… Równie częstym błędem jest stosowanie do pielęgnacji psów kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. W najlepszym wypadku takie działanie może spowodować poważnym podrażnienia i świąd skóry.

Lepiej kąpać psa pod prysznicem czy w wannie?
Zdecydowanie pod prysznicem.

Czym należy się kierować wybierając szampon?
Powinniśmy wybierać kosmetyki odpowiednie dla konkretnej rasy i umaszczenia. Inny szampon stosujemy dla psa szorstkowłosego, inny dla np. yorka. Inne są szampony dla psów białych, inne dla czarnych. Ważnym kryterium jest również cena. W zasadzie im droższy kosmetyk – tym lepszy. W tym wypadku nie warto oszczędzać.

A jakim szamponem myć psa łaciatego?
Najlepiej używać uniwersalnego. Natomiast na białe łaty, aby podkreślić ich kolor, zastosować szampon dla psów białych, który spłukujemy po 2-3 minutach.

W czym kąpać psa alergika? Po szamponie dla psów bardzo się drapie…
W szamponach dla alergików! Każda firma kosmetyczna ma w swojej ofercie specjalne, delikatne kosmetyki dla takich psów.

Mój pies po kąpieli stara się wytarzać w piachu. Czy to nie jest dowód na to, że źle się czuje po środkach pielęgnacyjnych?
Raczej próbuje zmienić w ten sposób swój zapach. Często dzieje się tak w przypadku stosowania kosmetyków mocno perfumowanych.

Balsamu dla yorków trzeba używać równie często jak szamponu?
Należy go stosować po każdej kąpieli.

Jak wybrać grzebień dla owczarka niemieckiego?
Doradzam raczej szczotkę do wyczesywania martwych włosów. Grzebień się tu raczej nie sprawdzi – chyba że jest to owczarek długowłosy, wtedy przyda się grzebień metalowy. Ważne, aby nie był on plastikowy, bo istnieje niebezpieczeństwo naelektryzowania sierści.

W jaki sposób przywrócić połysk sierści boksera?
Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy przyczyną nie jest zły dobór karmy lub jakaś choroba. Natomiast pielęgnację zaczynamy od usunięcia martwego włosa za pomocą specjalnej rękawicy przeznaczonej dla psów o krótkiej sierści. Następnie wzbogacamy dietę psa o tłuszcze nienasycone, np. olej z wiesiołka lub oliwę z oliwek. Jeśli pies toleruje siemię lniane, można dodawać je do karmy w postaci sparzonej. W sprzedaży jest również wiele preparatów z dodatkiem biotyny poprawiającej kondycję psiej sierści.

Czym wybielić zażółconą sierść psa?
Należy używać szamponu dla białych psów. Firmy kosmetyczne mają w swoich ofertach specjalne preparaty wybielające.

Czy jedynym sposobem na kołtuny jest ogolenie psa?
To zależy, w jakim stopniu sierść jest skołtuniona. Teoretycznie każdy kołtun da się rozczesać, ale efekt końcowy nie zawsze będzie zadowalający. Poza tym trwa to długo i jest niezbyt przyjemne dla psa. Dlatego o ile u zwierzęcia wystawowego warto popracować nad rozczesaniem kołtunów, to w wypadku pozostałych psów jest to rzecz do rozważenia przez właściciela.

Jak pozbyć się łupieżu, jak mu zapobiec?
Łupież może być skutkiem stosowania kosmetyków dla ludzi, chorób skóry lub niedokładnego spłukiwania szamponu. Niektóre psy dostają go też w wyniku stresu. Aby zapobiec temu zjawisku, trzeba psa kąpać w kosmetykach odpowiednich dla danej rasy lub spróbować zastosować szampon dla alergików.

Mam westika, czy przed wystawą wystarczy jedna wizyta u fryzjera?
Nie. Pierwsza wizyta w salonie powinna nastąpić na ok. miesiąc przed wystawą – wtedy dokładnie trymujemy psa. Kolejną należy złożyć dzień lub dwa przed wystawą. Wtedy dokonuje się już tylko kosmetycznych poprawek.

Ile trwa wizyta psa w salonie? Czy muszę wcześniej jakoś psa przygotować?
Nie da się dokładnie określić czasu trwania wizyty. Zależy on od wielu czynników. Przygotowanie psów nerwowych trwa oczywiście dłużej. Poza tym nawet psy tej samej rasy są mocniej lub słabiej owłosione, a ich sierść jest bardziej lub mniej skołtuniona. To wszystko ma wpływ na czas trwania wizyty.
W naszym salonie nie wymagamy specjalnych przygotowań do wizyty. Właściciel nie jest w stanie oswoić w domu psa z rzeczywistością salonu, musi po prostu często w nim bywać – najlepiej już od wieku szczenięcego.

Jak radzicie sobie z agresywnymi psami?
Liczy się właściwe podejście do psa, spokój. Na początku staramy się z nim oswoić. Czasem trwa to nawet kilka godzin. Mamy w salonie osobne pomieszczenie dla takich psów. Przebywają w nim wraz z właścicielem i osobą, która ma się nimi zajmować – aby mogły się do niej przyzwyczaić,
Psy agresywne muszą być strzyżone w obecności weterynarza. Do takiego psa zwykle jeździmy, a lekarz weterynarii podaje mu środki uspokajające.

Po wizycie w salonie pies ma większe szanse na wygranie wystawy?
Trudno powiedzieć. Na pewno będzie lepiej przygotowany przez fryzjera niż przez amatora. Jednak o wynikach decydują różne czynniki – liczą się przecież: budowa psa, wady genetyczne, a nawet preferencje sędziego.

Jaką najdziwniejszą prośbę swojego klienta musieliście spełnić?
Ufarbowanie pudelka na różowo.

Jak można zostać psim fryzjerem?
Trzeba ukończyć kurs strzyżenia psów. Organizuje je m.in. nasza firma, szczegóły na stronie www.psisalon.pl.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments