Czworonożny ludzik


Zapis czata z Andrzejem Bacińskim, miłośnikiem i hodowcą beagli.

Od jak dawna zajmuje się Pan hodowlą?
Od 12 lat. Najpierw miałem rottweilery, potem sznaucery miniaturowe, labradory. Od 6 lat zakochany jestem w beagle’ach.

Za co najbardziej ceni Pan psy tej rasy?
Za psychikę. Beagle to psy pozbawione agresji, mogą żyć w zgodnej gromadzie. No i są piękne.

Jakie były największe sukcesy wystawowe Pana psów?
Złoty medal na światowej wystawie psów w Dortmundzie w klasie championów.

Czy beagle może mieszkać w bloku?
Nie ma znaczenia, czy jest to blok czy willa z basenem. Beagle są genetycznie przystosowane do życia w gromadzie. Jeżeli ktoś zapewni psu towarzystwo, to może on spokojnie mieszkać w bloku. Natomiast odradzam zakup przedstawiciela tej rasy osobom pracującym po osiem godzin poza domem, których dzieci są w tym czasie w szkole, a pies musi czekać w samotności. Wtedy może narobić sporo szkód.

Doradzałby Pan beagle’a rodzinie z 7-letnim dzieckiem?
Tak. Odradzam tylko zakup psa dla dzieci poniżej 3 roku życia. Dziecko dobrze prowadzone przez rodziców wychowa psa, jednocześnie wychowując siebie. Uważam, że pozytywny wpływ psa na dziecko jest wciąż niedoceniany.

Planuję drugiego psa – z jakimi innymi rasami beagle najlepiej się dogada?
Z psem każdej rasy, pochodzącym dobrej hodowli. Moje beagle przyjaźnią się z dwoma rottweilerami. Zalecałbym tylko ostrożność przy zakupie terierów, żeby beagle’owi nie zrobiły krzywdy.

Jak rozpoznać dobrą hodowlę?
Hodowca miłośnik rasy, zada dziesiątki pytań, zanim odda psa. Jeśli ktoś nie pyta o nic, tylko podaje cenę za szczeniaka – nie kupuj. Dla dobra swojego i psa.

Nie mogę sobie pozwolić – ze względów finansowych – na zakup beagle’a z hodowli. Czy psy tej rasy można spotkać w schroniskach?
Myślę, że tak, bo niestety wiele osób kupuje je bez znajomości specyfiki rasy i po paru miesiącach się ich pozbywa. Ale jest też inny sposób. Jeżeli dysponujesz warunkami potrzebnymi do utrzymania psa – kosztuje przecież nie tylko sam zakup zwierzaka, ale także późniejsze karmienie, leczenie i szkolenie – zgłoś się do którejś z hodowli. Zdarza się czasem, że któryś z wcześniejszych klientów z różnych przyczyn musi oddać psa. Bywa, że hodowca przekazuje go nowej osobie za darmo, pod warunkiem, że pies trafi w dobre ręce.

Czy to prawda, że beagle nie lubią innych zwierząt domowych?
U dobrego hodowcy czy w domu prawdziwych miłośników zwierząt takie sytuacje się nie zdarzają. W moim domu dwa koty dachowce śpią na jednym posłaniu z beagle’ami.

Jak pielęgnować psa tej rasy?
Ja swoje kąpię dwa razy do roku i na trzy dni przed każda wystawą. Gumową rękawicą lub twardą szczotką wyczesuję codziennie martwy włos. Dzięki temu w mieszkaniu jest czysto, a pieski mają wymasowane karki – co uwielbiają.

A czym go karmić?
Podstawą w menu moich beagle jest Eukanuba. Podaję im też biały ser, trochę mięsa, warzywa – żeby oprócz treści miały też przyjemność. W czasie rozwoju beagle (3-9 miesięcy) gotuję im gicz cielęcą z warzywami lub mostek cielęcy. Robię je tak jak „zimne nóżki” – zamrażam, a po odmrożeniu zalewam suchą karmę tym wywarem.

Ilu lat żyją beagle?
Są jeszcze stosunkowo zdrową rasą i kilkanaście lat życia jest normą, choć niestety również na nie czyhają różne okropne choroby.

Słyszałam, że są to psy stosunkowo trudne do wychowania. Czy to prawda?
Najwięcej kłopotów słabemu nauczycielowi sprawiają zbyt inteligentne dzieci. Beagle są mądre – do tego stopnia, że… potrafią udać głupka. Syn mojego Billy’ego – Murphy, którego właścicielką jest studentka Egle mieszkająca na Litwie – dwa razy pod rząd wygrał mistrzostwa Europy w posłuszeństwie psów, konkurując ze wszystkimi rasami! Można więc beagle’a nauczyć wszystkiego, ale trzeba mu poświęcić czas i go kochać.

Do jakich sportów się nadają?
Praktycznie do wszystkich sportów kynologicznych (nie jestem tylko zwolennikiem frisbee dla tej rasy). W Stanach Zjednoczonych beagle z powodzeniem konkurują ze sznaucerami miniaturowymi i border collie w agility i flyballu. Najbardziej jednak rozwija beagle’a udział w konkursach na tropowca organizowanych przez kynologów-myśliwych.

W jakich krajach są najlepsze hodowle beagli?
Wybitne hodowle są w Finlandii (Daragoj), Australii, USA i w Anglii (Dialynne).

Dlaczego beagle nie powinny samodzielnie schodzić ze schodów?
Żaden pies małej rasy nie powinien schodzić ze schodów do czasu ukończenia pół roku. Powtarzające się uderzenia łap o stopnie powodują uszkodzenia jeszcze niewykształconych stawów. Skutki staną się widoczne, gdy pies będzie miał kilka lat. Wchodzenie na schody jest mniej groźne, ale też niezalecane.

Mam niespełna rocznego beagle’a, który lubi podgryzać ludzi. Czy można temu jakoś zapobiec?
Prawdopodobnie popełniono błędy wychowawcze, gdy piesek był młody lub za wcześnie odebrano go z gniazda. Na szczęście w tym wieku można to jeszcze łatwo skorygować. Jeżeli mały beagle próbuje gryźć ząbkami np. rękę, trzeba głośno krzyknąć, aby zrozumiał, że sprawia ból. Odpędzanie go gazetą nic nie da. Jeżeli leżysz w pokoju na dywanie i beagle usiłuje cię ugryźć, uszczypnij go w ucho – tak, żeby poczuł. Zastąpisz w ten sposób rodzeństwo, z którym – podejrzewam – nie dane mu było się wychować.

Mój beagielek ma dopiero rok, a jego włosy już robią się siwe! Czy to objaw jakiejś choroby?
Radzę udać się do lekarza weterynarii, który stwierdzić, czy nie jest to choroba. Szata beagle’a z roku na rok jaśnieje. Jeśli wolisz psa z ciemniejszym umaszczeniem, daj mu do gryzienia marchewkę, albo podawaj przez kilka dni algi morskie.

Gdyby miał Pan jednym słowem określić psa rasy beagle – jakie byłoby to słowo?
Ludzik.

Dziękujemy za udział w czacie.
Happy beagling! Do zobaczenia na tropach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments