Czy ostrzyc psa na lato?


Jak przygotować naszego pupila na lato? Wielu właścicieli staje przed dylematem, czy w upały należy psa ostrzyc krótko, czy może jednak nie.

W upalne dni fryzura psa ma ogromne znaczenie. I wcale nie chodzi tu o wygląd czworonoga, a o jego przetrwanie latem, kiedy to słońce potrafi przecież ładnie przygrzać. Pewnie wielu właścicieli zastanawia się, czy ostrzyc psa na lato.

Czy ostrzyc psa na lato?

Jeśli jest to pies, dla którego w przyszłości nie przewidujemy kariery wystawowej, to skrócenie włosa jest zalecane. Należy jednak pamiętać, że sierść w pewnym stopniu chroni przed słońcem. Dlatego nawet w największe upały nie należy strzyc psa do skóry. Może to bowiem doprowadzić do podrażnienia lub nawet poparzenia.

Najbardziej narażona na oparzenia słoneczna jest delikatna skóra psa bezwłosego, np. grzywacza chińskiego. Każdy opiekun takiego czworonoga musi pamiętać, aby przed wyjściem na spacer wysmarować go odpowiednim kremem z filtrem.

strzyżenie psa
fot. Shutterstock

Pamiętajmy również o tym, że podczas upałów zwykle wydłuża się czas oczekiwania na wizytę u psiego fryzjera. Nie zawsze zatem uda się z dnia na dzień pozbawić naszego psiaka ciepłego futra. Aby doraźnie ulżyć zarośniętemu pupilowi, podczas upałów możemy okrywać go mokrymi ręcznikami.

Poza odpowiednio ostrzyżoną sierścią ważna jest taka organizacja dnia, aby niepotrzebnie nie narażać psa na długotrwałe działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur. Starajmy się nie wyprowadzać czworonoga w południe, a na dłuższe spacery wybierajmy się rano i wieczorem.

Jak pielęgnować sierść psa latem?

Wydaje się, że psy północne, jak husky przez swoją sierść męczą się w upalne dni. Jednakże ich sierść spełnia pewną rolę – zimą jest izolatorem przed zimnem, a latem izoluje przed wysokimi temperaturami. Właściciele tych psów powinni pamiętać, aby tych psów nie strzyc latem zbyt mocno.

Warto jednak skupić się na zadbaniu ich sierści poprzez regularne szczotkowanie. Jest to o tyle ważne, że jeśli skóra psów, które mają długą i gęstą sierść, nie będzie zadbana, poprzez brak odpowiedniej wentylacji, zaczną powstawać na niej rany i odparzenia.

pani z grzebieniem i pieskiem
fot. Shutterstock

Zabieg szczotkowania należy wykonywać również psów krótkowłosych. Dzięki temu sierść nie będzie miała kołtunów i dodatkowo pozbędziemy się martwego włosia czy usuniemy brud u psa.

Autor: Ewa Grabowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments