Jak dbać o psią sierść w okresach linienia?


Większość właścicieli psów wiosną i jesienią zmaga się z linieniem swoich ulubieńców. Sierść czworonogów jest wtedy matowa, przerzedzona i nierówna.

Największe problemy w okresie linienia sprawiają zwierzaki o tzw. podwójnej szacie, z dużą ilością podszerstka. Ubytki okrywy włosowej są u nich najbardziej widoczne. Często psy linieją nierównomiernie i niektóre partie ciała są bardziej wyłysiałe.

Niestety nie ma złotego środka, który pomógłby przejść przez ten okres szybko i bezboleśnie. Niektórzy właściciele wzbogacają dietę czworonoga o nienasycone kwasy tłuszczowe i dodają do karmy oliwę z oliwek lub olej z wiesiołka. Można też podawać preparaty z biotyną.

W okresach linienia powinniśmy psa częściej szczotkować i wyczesywać. Martwe włosy są podatne na kołtunienie i filcowanie. Jeśli dopuścimy do splątania ich z żywymi, próba doprowadzenia sierści do ładu prawie zawsze kończy się uszkodzeniem tych ostatnich.

Poza tym kołtuny utrudniają dostęp powietrza do skóry, co może powodować jej podrażnienia, odparzenia, a w skrajnych przypadkach prowadzić do zmian chorobowych, np. zgorzeli bakteryjnych.

Jakie narzędzia wybrać?

Narzędzia do zabiegów pielęgnacyjnych należy dobrać do rodzaju sierści. Dla psów długowłosych i tych z dużą ilością podszerstka najlepsze będą metalowe grzebienie o różnym rozstawie zębów. Jeśli sierść nieco się skołtuniła, przydadzą się grzebienie powlekane teflonem. Niektórzy do usuwania podszerstka używają grzebieni z gumowymi nasadkami na zębach. Dla psów o krótkiej sierści (np. rottweilera) wystarczy zgrzebło lub szczotka z gęstego i twardego włosia.

W czasie linienia można przeprowadzać kąpiele, podczas których pies pozbywa się dużej ilości martwego włosa. Korzystanie z odżywek raczej mija się wtedy z celem. Natomiast później wskazane jest ich stosowanie na odrastającą sierść.

pies na wystawie
fot. shutterstock

Linienie bywa szczególnie dokuczliwe w wypadku psów wystawowych – zwłaszcza jeśli akurat zbliża się termin ważnej prezentacji. Właściciele doradzają sobie wtedy bardzo często różne nieprofesjonalne sposoby na zachowanie większej ilości włosa – np. wstrzymanie się z kąpielą czy delikatne czesanie psa tylko po wierzchu.

Nie polecamy jednak takich rozwiązań, bo nie służą one ani higienie, ani odrostowi nowej, zdrowej sierści. Lepiej cierpliwie poczekać i zabłysnąć na innej wystawie…

A jeśli nic nie pomaga…

Twój pies bardzo linieje? Sprawdź artukuł 5 sposobów na gubienie sierści. Znajdziesz w nim wskazówki, co robić, by wypadającej sierści nie było aż tak dużo.

Autor: Ewa Grabowska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments