18.02.2022
Łupież u psa. Dlaczego psy dostają łupieżu i jak się go pozbyć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Łupież na sierści zwierzaka może być objawem mniej lub bardziej poważnych przypadłości. Co go powoduje? I jak pozbyć się łupieżu u psa?
fot. Shutterstock
- Łupież u psa, czyli martwe fragmenty zrogowaciałego naskórka, ma formę drobnych białych płatków pojawiających się na sierści zwierzaka.
- Pojawienie się łupieżu świadczy o zbyt szybkim obumieraniu komórek naskórka. Może to być objawem niektórych chorób, nieprawidłowej diety, niewłaściwej pielęgnacji lub nadmiernego stresu.
- Chcąc pozbyć się łupieżu u psa, należy najpierw zdiagnozować jego przyczynę, a następnie zastosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, wzbogacić dietę czworonoga o składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry lub podawać leki zalecone przez lekarza weterynarii.
Małe białe płatki uwidaczniające się na sierści podczas czesania, głaskania i zabawy z czworonogiem są najczęściej zauważane przez opiekunów czarnych zwierzaków. Jednak nawet długowłose i jasne psy mogą obsypać się łupieżem. Obecny na sierści łupież to coś, co zawsze powinno nas zaniepokoić. Może być bowiem objawem przeróżnych, nieraz dość poważnych, dolegliwości zdrowotnych. Skąd bierze się łupież u psa? I jak dbać o zwierzaka, by pozbyć się tej dolegliwości?
Jak powstaje łupież u psa?
Łupież to problem dermatologiczny objawiający się intensywnym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka, która w formie drobnych płatków osadza się na sierści zwierzęcia i w jego otoczeniu. Złuszczanie się obumierającego naskórka jest naturalnym procesem zachodzącym przez całe życie psa. Jednak występowanie tego zjawiska w nadmiernym stopniu może mieć podłoże chorobowe. Łupieżowi może towarzyszyć również mniej lub bardziej intensywny łojotok, a także świąd i nieprzyjemny zapach skóry.
Co powoduje łupież u psa?
Pojawienie się łupieżu na sierści czworonoga może mieć wiele przyczyn. Za zbyt szybkie złuszczanie się naskórka mogą odpowiadać geny – łupież pierwotny u psa jest dość problematyczną chorobą, która będzie wymagać specjalistycznego intensywnego leczenia. U domowych zwierzaków najczęściej jednak występuje łupież wtórny wywołany przeróżnymi czynnikami środowiskowymi lub dolegliwościami zdrowotnymi. W zależności od swojej przyczyny, łupież u psa może mieć charakter nawracający, przewlekły, miejscowy lub uogólniony. Mogą mu także towarzyszyć łojotok, świąd i podrażnienia skóry. Jakie są najczęstsze przyczyny łupieżu u psów?
Niezbilansowana dieta
Podawanie psu karmy zawierającej niedostateczne ilości białka, tłuszczu, składników mineralnych lub witamin może spowodować zaburzenia funkcjonowania skóry i jej zbyt intensywne złuszczanie. Dla zdrowia tkanki skórnej i sierści szczególne znaczenie mają biotyna, cynk oraz nienasycone kwasy tłuszczowe EPA i DHA. Ich niedobór będzie objawiać się zmatowieniem sierści, nadmiernym przesuszaniem się skóry i jej złuszczaniem na całym ciele czworonoga.
Nieodpowiednie kosmetyki
Zbyt częste kąpanie psa w źle dobranych szamponach może powodować nadmierne przesuszenie skóry, podrażnienia, świąd i łupież. Objawy te mogą też wystąpić przy braku wystarczającej higieny. Zaniedbana, skołtuniona sierść czworonoga blokuje skórze dostęp do świeżego powietrza i sprzyja zapychaniu się gruczołów łojowych nagromadzoną wydzieliną oraz problemom dermatologicznym. Łupież u psa będący skutkiem nieodpowiedniej higieny może mieć zarówno miejscowy charakter, jak i uogólniony.
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy u psa to częsta przypadłość domowych czworonogów. Zaburzenia hormonalne będą sprzyjać nie tylko nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej i niskiej tolerancji na wysiłek, lecz także problemom dermatologicznym. Wśród nich znajdują się przede wszystkim wyłysienia (szczególnie na grzbiecie), suchy łupież, nadmierne wypadanie sierści i ciemnienie koloru skóry.
Grzybice i pasożyty skórne
Obecność na skórze psa przeróżnych pasożytów i grzybów będzie sprzyjać jej uszkodzeniu, przesuszeniu i nadmiernemu złuszczaniu. Towarzyszyć temu świąd, który może prowokować zwierzaka do drapania się i drażnienia skóry. Rozdrapane ranki stają się podatne na bakterie, co często przyczynia się do powstawania sączących ran i ropnych zakażeń. Zmiany skórne mogą występować miejscowo (na głowie, na plecach, łapach psa) lub obejmować całe ciało czworonoga.
Silny stres
Częstym powodem jednorazowego pojawienia się u psa łupieżu jest silny nagły stres. Wyrzut hormonów stresu (m.in. kortyzolu) sprawia, że zmniejsza się ukrwienie skóry, przez co szybciej dochodzi do jej złuszczania. Nadmierne ściągnięcie się tkanki będzie powodować również chwilowe, intensywniejsze wypadanie sierści, a nieraz także nagłe swędzenie.
Jak pozbyć się łupieżu u psa?
Jednorazowe pojawienie się łupieżu u psa nie powinno jeszcze wzbudzać naszego niepokoju. Możliwe, że zwierzak zestresował się podczas wizyty u weterynarza, kąpieli lub czesania. Jednak przewlekły problem z łupieżem powinien skłonić nas do wykonania zwierzakowi dokładnych badań krwi, a w poważniejszych przypadkach także badań dermatologicznych polegających na pobraniu zeskrobiny skórnej do oceny pod mikroskopem. Na podstawie wyników specjalista dobierze odpowiednie leczenie, szampony i środki zwalczające pasożyty skórne lub dodatkową suplementację diety.
Czworonogom z nawracającym łupieżem zaleca się przede wszystkim weterynaryjne suplementy na skórę i sierść, uzupełniające dietę psa o kwasy tłuszczowe omega-3, cynk i biotynę. W przypadku pojawienia się łupieżu u psa nie bez znaczenia jest także prawidłowa pielęgnacja. Zwierzaka z tym problemem należy regularnie wyczesywać, by pobudzić krążenie krwi w skórze i zapewnić jej lepsze odżywienie.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.