04.09.2015
Czy kąpiele pomagają pozbyć się wszy u psa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
U psa występuje jeden gatunek wszy (sucking louse - Lignognathus setosus) oraz dwa gatunki wszołów (‘chewing louse’ - Heterodoxus spiniger, Trichodectes canis). Regułą jest, że wszy odżywiają się krwią wyssaną po nakłuciu skóry żywiciela, natomiast wszoły – naskórkiem. Jednak ostatnimi laty okazało się, że pokarmem Heterodoxus spiniger, klasyfikowanego jako wszoła, jest również krew.
fot. Shutterstock
Wszy i wszoły psie zazwyczaj nie przenoszą się na człowieka, ponieważ są one wysoce wyspecjalizowane, jeśli chodzi o rodzaj pobieranego pokarmu. Wszawica to choroba występująca zazwyczaj u zwierząt osłabionych, zaniedbanych, młodych, starych bądź chorych.
Objawami, które zaobserwujemy u pupila zaatakowanego przez wszy bądź wszoły, są: nadmierne drapanie się, matowienie sierści, wyłysienia i uszkodzenia skóry (szczególnie w okolicy głowy, szyi, łopatek, pachwin oraz odbytu, łupież, obecność na skórze poruszających się pasożytów bądź jaj przyklejonych do sierści oraz osłabienie czworonoga wynikające z anemii spowodowanej żerowaniem gatunków krwiopinych – szczególnie u młodych, małych lub schorowanych i osłabionych zwierząt.
Zwalczanie pasożytów jest proste, jeżeli postępujemy zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Najskuteczniejsze jest działanie wielokierunkowe – odkażanie otoczenia i leczenie wszystkich zwierząt, strzyżenie sierści psa, kąpiele oraz podawanie preparatów przeciwpasożytniczych.
|
Co prawda wszy i wszoły poza żywicielem nie przeżyją zbyt długo, jednak odkażanie środowiska, w którym żyje nasz przyjaciel, minimalizuje prawdopodobieństwo reinfekcji do minimum. Te rzeczy, które nie nadają się do prania, wystarczy zamknąć w szczelnym opakowaniu na kilka tygodni. W przypadku długowłosych psów ogolenie będzie niezbędne, ponieważ jaja składane przez pasożyty są przyklejane do podstawy włosa zwierzęcia. Z tego samego powodu przydatne są także częste kąpiele, które przynajmniej częściowo usuną jaja z sierści. Ostatecznym punktem w zwalczaniu wszy i wszołów jest kilkukrotne podanie odpowiedniego leku przeciwpasożytniczego, dopasowanego do konkretnego pacjenta. Taką decyzję powinien podjąć lekarz weterynarii.
lek. wet. Klaudia Majcher
Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna SpecVet
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined