27.01.2018
Pies liże łapy. Dlaczego to robi?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Widzisz, że twój pies liże łapy? Może w ten sposób odreagowywać stres, ale przyczyną bywa też alergia. Kiedy powinniśmy się martwić?
fot. Shutterstock
Pewnie nieraz byłeś świadkiem mycia łap przez swojego psa i nie ma w tym nic dziwnego, bo lizanie czy ich delikatne gryzienie jest u czworonogów powszechnym zachowaniem. Jeżeli jednak zauważyłeś, że kolejny dzień z rzędu twój pies liże łapy i robi to uporczywie, jakby chciał je zjeść, to znak dla ciebie, że warto przyjrzeć się czworonogowi bliżej. Pies liże łapy z kilku powodów, jednak nie każdy z nich musi zwiastować poważniejsze problemy.
Alergie
Alergia jest jedną z najczęstszych przyczyn wylizywania łap u psów. Uczulenie może być sezonowe bądź pokarmowe. Alergie sezonowe można rozpoznać po tym, że ujawniają się o określonej porze roku – najczęściej latem oraz jesienią (choć także wiosną) i są one wynikiem kontaktu z zewnętrznym alergenem. W przeciwieństwie do ludzi, u których objawy tego typu uczulenia dotyczą układu oddechowego, alergia u psów występuje w postaci podrażnienia skóry lub stanu zapalnego. Pamiętaj więc, by za każdym razem, kiedy wracacie ze spaceru, wycierać psu łapki. Przyczyną alergii może być na przykład sól, której zimą używa się do posypywania ulic – jeśli jej nie zmyjemy łap, pies będzie je wylizywał, próbując uwolnić się od swędzenia.
Natomiast alergie pokarmowe są związane z przyjmowanym przez czworonoga jedzeniem, a objawy utrzymują się niezależnie od pory roku. Jednak w tym przypadku lizanie łap przez psa nie jest jedynym objawem zwiastującym alergię pokarmową. Lizaniu najczęściej towarzyszą inne swędzące plamy, również w okolicy głowy. Przy tym rodzaju uczulenia, zmiana diety może być dla twojego psa wybawieniem. W diecie pupila, którą najlepiej opracować z lekarzem weterynarii, szczególną uwagę zwróć na białko, które znajduje się w psiej karmie (może szkodzić mu drób, może wołowina, a może jeszcze coś innego). Wbrew pozorom uczulenie na kurczaka zdarza się u psów dość często.
Infekcje bakteryjne
Na każdym, nawet na tym najczystszym czworonogu gromadzą się bakterie. A wszystko za sprawą włosów, które znajdują się w przestrzeniach międzypalcowych. Z powodu słabej wentylacji są one miejscem, w którym bakterie mają istny raj. Stąd już niestety krótka droga do powstania różnych infekcji.
Dlatego, jeżeli przy nadmiernym wylizywaniu przestrzeni międzypalcowych, oprócz nieprzyjemnego zapachu, zauważysz na psich łapach ropne zmiany, koniecznie zwróć się do lekarza weterynarii.
A może twój pies liże łapy ze stresu?
Pies wylizuje swoje łapy w celu ich pielęgnacji i oczyszczenia. Jeżeli jednak zaczyna robić to obsesyjnie, na tle nerwowym, powinna zapalić ci się w głowie czerwona lampka. Kompulsywne wylizywanie łap bardzo często doprowadza do powstawania bolących ran.
Musimy pamiętać, że każda zmiana (przeprowadzka, nowy domownik) w naszym życiu wpływa także na naszego czworonoga. Przyczyna nadmiernego wylizywania łap może tkwić na przykład w tym, że pies przez dłuższy czas zostaje sam w domu i nie radzi sobie z osamotnieniem. Wówczas mówi się o tzw. lęku separacyjnym.
Jeśli pies liże łapy, spróbuj odciągnąć jego uwagę, np. ulubioną zabawką. Rób tak za każdym razem, kiedy twój pupil będzie chciał „skonsumować” swoje łapki.
Niezależnie od przyczyn wylizywania łap, jeżeli zauważysz jeszcze inne objawy, nie bagatelizuj sprawy i skonsultuj się z lekarzem weterynarii, a także – niezależnie – behawiorystą. W końcu zdrowie i dobre samopoczucie naszych pupili jest sprawą najważniejszą!