19.08.2022
Czy pies może zostać ugryziony przez komara?
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gdy lato w pełni chętnie pakujemy walizki, zabieramy ze sobą najbliższych, w tym ukochanego pupila i wybieramy się na zasłużony odpoczynek. Gdy wydaje nam się, że już nic nie jest w stanie popsuć humoru, nagle pojawia się on... komar we własnej osobie! Odganiamy się od niego, jak tylko możemy. A jak z tymi upierdliwymi owadami radzą sobie nasi czworonożni przyjaciele?
fot. Shutterstock
Lato to czas beztroski. Niestety błogie lenistwo często przerywają komary, które jak każdy z nas wie, potrafią mocno utrudnić życie. Odganiamy się od nich, jak możemy, stosując wszelkiego rodzaju środki, które powinny je zwalczyć. Tak zaciekle walczymy, że całkowicie zapominamy o naszych czworonożnych przyjaciołach, a przecież one też padają ofiarami komarów.
Czy psa gryzą komary?
Gdyby zwierzęta potrafiły mówić z pewnością, podczas leniwych wieczorów odganiałyby się od komarów, które czyhają również na ich zdrowie. Wciąż powszechna jest jednak opinia, że komary nie atakują psów, ponieważ nasze pupile mają gęste futro. To mit.
Komary gryzą również psy. Mało tego, te z pozoru niewinne owady mogą przyczynić się do poważnych zdrowotnych problemów naszych czworonogów. Dzięki posiadaniu przez zwierzaki sierści są one w nieco mniejszym stopniu narażone na ukąszenia, jednak nadal są potencjalnymi żywicielami komarów. Komary atakując psa, najczęściej wybierają powierzchnię, na której łatwo dostać się do skóry, czyli nos, okolice tylnych łap, odbyt czy brzuch. W szczególności narażone są psy posiadające krótką sierść oraz te, które jej w ogóle nie mają.
Choroby przenoszone przez komary
Ukąszenie komara niesie ze sobą nieprzyjemne uczucie, lecz także ryzyko przeniesienia poważnych chorób. Dotyczy to także zwierząt. Leiszmanioza, która może doprowadzić do stanów zapalnych w organizmie oraz do uszkodzenia nerek, wątroby, szpiku i innych narządów. Dirofilarioza natomiast sprawia, że dochodzi do rozwoju w sercu pasożytów o nazwie nicienie, które są dla psa śmiertelne!
Ponadto ukąszenie psa powoduje zwiększone swędzenie. Gdy pies zaczyna się uporczywie drapać, z łatwością może powstać rana, w którą szybko może wdać się zakażenie. Takich chorób mogą nabawić się psy mieszkające w Polsce, jednak najczęściej do ukąszeń dochodzi na obszarze śródziemnomorskim.
Jak ochronić psa przed ukąszeniem komara?
Skoro wiemy już, jak niebezpieczne dla psa może być ukąszenie komara, dobrze jest też wiedzieć, jak chronić czworonoga przed ugryzieniem. W miarę możliwości należy unikać miejsc o wzmożonym występowaniu komarów. Ponadto warto zaopatrzyć się w specjalną obrożę dla psa, która nasączona olejkami lub specjalnym preparatem będzie odstraszać nieproszonych gości. Zanim jednak założymy psu obrożę, upewnijmy się, że pupil nie jest uczulony na którąkolwiek z substancji. Pamiętajmy, by nie ochraniać psa produktami przeznaczonymi do ochrony ludzi przed komarami.
źródło: https://www.adamspetcare.com
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.