5 rzeczy, które każdy opiekun psa musi wiedzieć o kleszczach
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kleszcze to niewielkie pasożyty żywiące się krwią swojego żywiciela – na przykład psa! Co jeszcze musisz wiedzieć o kleszczach?
fot. Shutterstock
Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, które żerują niemal na wszystkich gatunkach zwierząt lądowych, w tym na człowieku i psach. W polskim klimacie te niewielkie pajęczaki aktywne są przez cały rok. Jakie jeszcze informacje o kleszczach trzeba znać, opiekując się domowym czworonogiem? Oto 5 najważniejszych rzeczy, które każdy psiarz musi wiedzieć o kleszczach!
1. Kleszcze przenoszą groźne choroby
Te niewielkie pasożyty skórne znane są z tego, że przenoszą wiele niebezpiecznych bakterii, wirusów i pierwotniaków. Wśród chorób odkleszczowych znajduje się nie tylko groźne dla ludzi kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza, ale także potencjalnie śmiertelna dla psów babeszjoza, anaplazmoza i erlichioza. Choroby te zazwyczaj objawiają się osłabieniem, wysoką gorączką, anemią i bladością błon śluzowych psa. Nieleczone mogą w zaledwie kilka godzin doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych zwierzęcia i jego śmieci.
2. Kleszcze potrafią szukać żywicieli
Kleszcze potrafią wyczuć ruch, temperaturę i wydychany przez potencjalną ofiarę dwutlenek węgla. Dlatego nie mają najmniejszego problemu ze zlokalizowaniem swojego żywiciela. Pasożyty te zaopatrzone są także w liczne odnóża, które umożliwiają im sprawne przemieszczanie się po skórze zwierzęcia i znalezienie na nim odpowiedniego miejsca do rozpoczęcia żerowania.
3. Kleszcze żyją nie tylko w lesie
Niewielkie krwiopijne pajęczaki chowają się przede wszystkim w wysokiej trawie i na liściach roślin. Żyją nie tylko w lasach – psiak może złapać kleszcza także na zarośniętej łące, w gęstych zaroślach, a nawet na osiedlowym trawniku. Niektóre kleszcze mogą również ukryć się w sierści psa i po jego powrocie ze spaceru przejść na innych domowników, na przykład na dziecko lub niewychodzącego kota.
4. Kleszcze należy usuwać w odpowiedni sposób
Usunięcie kleszcza wgryzionego w skórę psa nie jest trudnym zadaniem – pod warunkiem że wiemy, jak to zrobić. Żerującego pasożyta nie wolno niczym smarować, przypalać, ściskać ani rozdrapywać. Najłatwiej jest usunąć go za pomocą specjalnego haczyka do kleszczy lub pęsety, łapiąc go delikatnie tuż przy skórze psa i wyciągając zdecydowanym ruchem. Jeśli kleszcza nie udało się usunąć w całości i jego głowa dalej tkwi w ciele psa, można spróbować delikatnie usunąć ją igłą lub poprosić o pomoc weterynarza. Miejsce po ugryzieniu kleszcza trzeba następnie odkazić i sprawdzać, czy nie zaczyna robić się czerwone lub opuchnięte. Jeśli tak się stanie, psa należy jak najszybciej zabrać do weterynarza.
5. Psa można chronić przed kleszczami
Najlepszym sposobem na uchronienie psa przed groźnymi chorobami odkleszczowymi jest regularne zabezpieczanie go za pomocą specjalnych środków przeciw kleszczom. W tym celu stosować można zarówno krople na kark, obroże i spreje na sierść, jak i tabletki. Nie dają one jednak stuprocentowej skuteczności. Dlatego po każdym spacerze w miejscu, w którym psiak mógłby złapać kleszcza, należy dokładnie przejrzeć sierść zwierzaka i sprawdzić, czy nie kryją się w niej malutkie pasożyty.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
Psie ziewanie prawdę ci powie! Co pies nam mówi, gdy ziewa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy ziewa człowiek, śmiało możemy założyć, że jest on zmęczony lub znudzony. Z psami jest jednak trochę inaczej. Co jeszcze może oznaczać psie ziewanie?
undefined
05.09.2024
Jak powinniśmy mówić do psa? Co najlepiej działa na twojego pupila?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Głos niski, normalny czy mówienie jak do dziecka? Naukowcy sprawdzili, jak najlepiej mówić do psa, by z uwagą nas słuchał!
undefined
27.08.2024
5 zaskakujących sposobów, w jakie psy wyrażają uczucia
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy wyrażają uczucia na wiele sposobów. Niektóre są oczywiste, inne subtelniejsze. Oto 5 zachowań, po których rozpoznasz, że twój pies naprawdę cię kocha!
undefined