Hummus dla psa. Czy pies może jeść hummus?


Zastanawiałeś się kiedyś, czy twój pies może jeść hummus? Czy można przyrządzić pastę z ciecierzycy tak, by była ona bezpieczna dla domowego czworonoga?

Hummus to potrawa, która – choć nie ma polskich korzeni – stała się w naszym kraju niezwykle popularna. Jej największych fanów można znaleźć wśród wegetarian i wegan. Dla ludzi ta kremowa pasta jest wyjątkowo zdrowa – zawiera dużo błonnika, białka i witamin z grupy B. Jednak nie wszystko, co dla nas dobre, powinno znaleźć się w diecie naszego pupila! Czy pies może jeść hummus? Czy tym wyjątkowym przysmakiem możemy się bez obaw podzielić z czworonogiem?

Czym jest hummus?

Aby dowiedzieć się, czy pies może jeść hummus, musimy bliżej przyjrzeć się jego składnikom. Wywodząca się z Bliskiego Wschodu potrawa przyrządzana jest z gotowanych i przetartych nasion ciecierzycy lub innych roślin strączkowych. W jej skład wchodzą także czosnek, pasta sezamowa (tahini), oliwa, sok z cytryny oraz przeróżne przyprawy.

Czy pies może jeść hummus
fot. Shutterstock

Czy pies może jeść hummus?

O ile sama ciecierzyca nie jest niebezpieczna dla domowych czworonogów, o tyle pozostałe składniki hummusu mogą być dla nich szkodliwe. Szczególnie niewskazany dla psów jest czosnek, który może wywołać wymioty, biegunkę i silne podrażnienie jelit. Te zaburzenia trawienne może wywołać także oliwa. Podawanie jej psu w niewielkich ilościach ma pozytywny wpływ na wygląd jego sierści i stan skóry. Jednak ilość oliwy, jaką zawiera hummus, może spowodować nawet zaburzenia pracy trzustki naszego pupila. Bardziej wymyślne wersje tego dania mogą zwierać także cytrynę, pieprz i inne przyprawy mogące silnie podrażnić przewód pokarmowy domowego czworonoga.

Jeśli jednak koniecznie chcemy podzielić się hummusem z naszym czworonogiem, podczas samodzielnego przyrządzania tej przekąski możemy stworzyć dla niego bezpieczną wersję. Wystarczy, że pominiemy kilka niebezpiecznych dla psów składników. Gotowaną i przetartą ciecierzycę możemy doprawić samą oliwą, uważając, by nie dodać jej zbyt dużo. Pastę taką serwować można z bezpiecznymi dla psa warzywami – marchewką, gotowanym bez soli brokułem lub burakiem. Takie roślinne dodatki zawierają cenny błonnik i wiele witamin, a twardsze warzywa pomagają także w higienie psich zębów. Są więc zdrowe dla naszych pupili i stanowią doskonałe urozmaicenie codziennej diety!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments