Wymioty u psa. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

fot. Shutterstock

Czy wymioty u psa powinny nas martwić? Po czym poznać, że mogą być objawem poważnej choroby, a nie tylko lekkiej niestrawności?

Każdemu czworonogowi zdarza się czasem zwymiotować. Może być to spowodowane zbyt łapczywym jedzeniem, połknięciem czegoś nieodpowiedniego lub najedzeniem się zbyt dużej ilości trawy. Jednak wymioty u psa mogą być także objawem dużo poważniejszych przypadłości. Jak rozpoznać sytuację, w której natychmiast musimy zabrać pupila do weterynarza?

Wymioty u psa – czym są spowodowane?

Zwracanie zawartości żołądka najczęściej jest wywołane podrażnieniem przewodu pokarmowego. Jednak może ono nastąpić z wielu powodów – nagromadzenia kwasów trawiennych, obecności ciała obcego, infekcji czy zatrucia. Również niektóre choroby mogą być przyczyną pojawienia się wymiotów. Oto kilka przypadłości, które mogą powodować nagłe wymioty u psa.

Powtarzające się przez dłuższy czas wymioty mogą być spowodowane zapaleniem żołądka lub jelit, poważnym zatwardzeniem, chorobą nowotworową czy długotrwałymi zaburzeniami pracy wątroby lub nerek.

wymioty u psa
fot. Shutterstock

Wymioty u psa – kiedy powinniśmy się nimi martwić?

Jeśli nasz pupil jednorazowo zwymiotuje i nie towarzyszą temu żadne inne niepokojące objawy, nie musimy od razu pędzić z nim do weterynarza. Wystarczy, że będziemy przez najbliższe kilka dni obserwować zachowanie psa i jego samopoczucie. Jednak częste lub powtarzające się co jakiś czas wymioty mogą świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym! Parwowiroza, zapalenie jelit czy kawałek zabawki zablokowany w psim żołądku to problemy, które mogą doprowadzić nawet do śmierci twojego podopiecznego, jeśli nie udzieli mu się wystarczająco szybko pomocy. Jeśli wymiotom towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak biegunka, odwodnienie, utrata wagi lub apetytu czy apatia, natychmiast powinniśmy zabrać pupila na gruntowne badania.

Jak leczyć wymioty u psa?

Do leczenia tej przypadłości konieczne jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny, która je wywołała. Podczas wizyty u weterynarza poinformuj go o częstotliwości wymiotów, towarzyszących im dodatkowych objawach i czasie trwania problemu. Przydatny będzie także opis wyglądu i zawartości tego, co wyrzuca z siebie twój czworonóg – w tym celu najlepiej jest pokazać kilka zdjęć psich wymiotów.

W przypadku, gdy przyczyna jest trudna do zdiagnozowania, konieczne może być wykonanie szczegółowych badań, takich jak badanie krwi, kału, usg czy prześwietlenie. Zależnie od przyczyny wymiotów leczenie może obejmować podawanie psu kroplówek, leków przeciwwymiotnych, przeciwzapalnych, antybiotyków, a nawet przeprowadzenie operacji celem usunięcia ciała obcego z jelit. W niektórych przypadkach konieczne będzie także wprowadzenie odpowiedniej diety. Nie należy jednak samodzielnie jej układać – dokładne przestrzeganie zaleceń weterynarza to podstawa w leczeniu wymiotów u psa!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments