05.04.2022
Odwodnienie u psa. Po czym poznać, że pies jest odwodniony?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Odwodnienie może zagrozić życiu domowego czworonoga! Jak objawia się odwodnienie u psa i jak pomóc odwodnionemu zwierzakowi?
fot. Shutterstock
- Czy odwodnienie u psa jest groźne?
- Dlaczego pies się odwadnia?
- Jak rozpoznać odwodnienie u psa?
- Jak pomóc odwodnionemu psu?
Psy są narażone na odwodnienie głównie podczas silnych upałów. Ale nie tylko! Brak stałego dostępu do wody i niektóre choroby mogą sprawić, że zwierzak nie będzie w stanie wypić wystarczającej ilości płynów, by odpowiednio nawodnić swój organizm. Niestety odwodnienie u psa będzie miało przykre konsekwencje, a w skrajnych przypadkach może nawet skończyć się śmiercią… Jak rozpoznać, że psiak jest odwodniony i jak odpowiednio nawodnić czworonoga?
Czy odwodnienie u psa jest groźne?
Ciało psów składa się w około 60% z wody. Jest ona między innymi głównym składnikiem krwi, która transportuje tlen i składniki odżywcze do wszystkich tkanek. Bierze również udział w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów ubocznych przemiany materii. W przypadku jej długotrwałych niedoborów może więc dojść nie tylko do niedotlenienia i niedożywienia wielu narządów, lecz także poważnego zatrucia całego organizmu. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla szczeniąt i psów starszych, choć nawet u dorosłego i silnego psa może spowodować zagrożenie życia. Dlatego każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć, kiedy należy szczególnie zadbać o prawidłowe nawodnienie zwierzaka i jak rozpoznać odwodnienie u psa.
Dlaczego pies się odwadnia?
Do odwodnienia dochodzi wtedy, gdy zwierzak pije zbyt mało wody, by uzupełnić braki płynów spowodowane ich wydalaniem. Do najczęstszych przyczyn zwiększonej utraty wody i większego zapotrzebowania na płyny u psów należą:
- intensywny wysiłek fizyczny,
- wysoka temperatura otoczenia,
- gorączka,
- biegunka,
- wymioty.
Zapotrzebowanie na wodę u psów może się zwiększać także podczas stosowania diety odchudzającej bogatej we włókno pokarmowe. Zwiększona utrata wody z organizmu może być również skutkiem cukrzycy, chorób nerek oraz stosowania niektórych leków. Niezapewnienie psu stałego dostępu do wody uniemożliwi czworonogowi wyrównanie niedoborów płynów, co w konsekwencji prowadzić będzie do odwodnienia organizmu.
Jak rozpoznać odwodnienie u psa?
Objawy odwodnienia u psów zależeć będą od stopnia utraty wody z organizmu. Lekkie odwodnienie na poziomie 2% będzie skutkować wzmożonym pragnieniem i niewielką utratą masy ciała. Poważniejsze objawy pojawią się już w przypadku utraty 4% wody i będą to:
- osłabienie,
- przyspieszony oddech,
- wymioty,
- zaparcia,
- zapadnięcie oczu,
- suche śluzówki i nos,
- gorączka.
Tak silnie odwodniony czworonóg będzie odczuwać także bóle i zawroty głowy, stanie się zdezorientowany i może unikać kontaktu z opiekunem, a nawet stać się agresywny. Dalsza utrata wody z organizmu będzie skutkować będzie sennością i drgawkami, zaburzeniami świadomości, a nawet śpiączką i śmiercią.
Odwodnione tkanki tracą także swoją elastyczność. Dlatego chcąc sprawdzić, czy pies jest odwodniony, można wykonać szybki test skóry. W tym celu należy złapać delikatnie skórę psa na głowie lub karku i lekko unieść ją do góry. Jeśli fałd skóry nie wróci od razu na swoje miejsce możemy przypuszczać, że zwierzak jest już dość znacznie odwodniony i wymaga pilnego udzielenia pomocy.
Jak pomóc odwodnionemu psu?
W przypadku odwodnienia u psa najważniejsze jest przywrócenie prawidłowego nawodnienia jego organizmu. Czworonogowi, który tylko lekko się odwodnił z powodu upału czy intensywnej aktywności, możemy podać czystą wodę do picia. Trzeba przy tym pamiętać, by nie było jej zbyt dużo – wypicie na raz dużej ilości wody może spowodować zakrztuszenie i wymioty. Dlatego wodę do miski należy dolewać stopniowo tak, by zwierzak w przerwach od picia mógł podnieść głowę i nabrać oddechu. Podobnie należy postępować w przypadku napotkania na ulicy bezdomnego psa, który przez dłuższy czas nie miał dostępu do miski z wodą.
Chcąc zadbać o prawidłowe nawodnienie zwierzaka podczas upałów, można dodać do wody niewielką ilość elektrolitów przeznaczonych dla psów. Trzeba przy tym pamiętać, że nadmiar elektrolitów w organizmie czworonoga również może być szkodliwy. Dlatego preparaty z elektrolitami należy stosować zawsze zgodnie z instrukcją znajdującą się na etykiecie opakowania. Nie należy natomiast zmuszać psa do picia wody ani dolewać do niej mleka czy oleju – takie dodatki mogą bowiem wywołać biegunkę, która dodatkowo zwiększy utratę wody z organizmu.
Cięższe przypadki odwodnienia, szczególnie u szczeniąt i psów starszych, będą wymagać pomocy lekarza weterynarii. Konieczne może okazać się podanie zwierzakowi kroplówek podskórnych lub dożylnych. Niezbędne będzie także zdiagnozowanie przyczyny tak silnego odwodnienia i zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.