30.11.2020
Karma light. Jak wybrać karmę dla psa z nadwagą?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jaką karmę wybrać dla czworonoga, który powinien schudnąć kilka kilogramów? Sprawdź, jaka karma light będzie najskuteczniejsza i czym się kierować, czytając składy produktów różnych firm!
fot. Shutterstock
Nadwaga i otyłość u domowych czworonogów to prawdziwa plaga! Nieprawidłowe dawkowanie karmy, dokarmianie zwierzaka przy stole i zbyt mało aktywności fizycznej sprawiają, że coraz więcej psiaków cierpi na nadwagę. Świadomi opiekunowie zwierzaków szybko zauważą u swojego podopiecznego taki problem i zaczną szukać sposobów na zdrowe odchudzenie pupila. Czy karma light naprawdę pomaga psom schudnąć? I jak wybrać najskuteczniejszą dietę dla psa z nadwagą?
Czym jest karma light dla psa?
Karma opisywana przez producentów jako „karma light” to sucha lub mokra karma przeznaczona dla psów z nadwagą i otyłością. Tego typu produkty różnią się od zwykłych karm zmienioną proporcją składników pokarmowych – białka, tłuszczu, węglowodanów i włókna. Mają także inną kaloryczność i mogą zawierać dodatek przeróżnych substancji.
Typowa karma dla psów z nadwagą zawiera mniej tłuszczu niż inne diety bytowe, dzięki czemu ma mniej kalorii. Dodatkowo tego typu karmy zwyczajowo charakteryzują się wyższą zawartością włókna pokarmowego. Składnik ten w przewodzie pokarmowym psa pęcznieje, wypełniając żołądek. Dzięki temu nawet małe ilości karmy zapewniają psu dłuższe uczucie sytości. Wielu producentów suchych karm light dla psów zastępuje część tłuszczu (nieraz także białka) węglowodanami. Jednak nie jest to jedyny sposób na odchudzenie psa żywionego karmą!
Czy karma light odchudza?
Karmy dla psów z nadwagą wzbogacone są często o l-karnitynę, która przyspiesza metabolizm tłuszczów i może wspomagać odchudzanie. Jednak sam fakt podawania psu karmy light go nie odchudzi! Zgubienie niepotrzebnych kilogramów możliwe jest jedynie wtedy, gdy nasz zwierzak otrzymuje w pokarmie dawkę kalorii mniejszą niż jego dzienne zapotrzebowanie. Jego organizm musi wtedy korzystać z odłożonej tkanki tłuszczowej, by uzupełnić ten deficyt.
Jak wybrać karmę dla psa z nadwagą?
Zmniejszona zawartość tłuszczu w karmie light idzie często w parze ze zwiększoną ilością węglowodanów. Jednak najnowsze badania na temat odchudzania psów pokazują, że takie karmy nie zawsze są najlepszym wyborem. Okazuje się bowiem, że dla psiaka z nadwagą dużo zdrowsza i skuteczniejsza będzie dieta o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości białka. Naukowcy porównali skuteczność kilku karm o takiej samej zawartości kalorii, ale o innych proporcjach składników pokarmowych. Jedna z nich zawierała 28% białka, 44% węglowodanów i 10% tłuszczu, druga zaś 52% białka, 22% węglowodanów i 8% tłuszczu. Psiakom z nadwagą podawano daną karmę w ilości spełniającej 85% ich zapotrzebowania kalorycznego przez 12 tygodni. Psiaki żywione dietą o zmniejszonej ilości węglowodanów i tłuszczu oraz dużej zawartości białka schudły znacznie więcej niż psiaki na diecie niskobiałkowej!
Oczywiście skład zastosowanych w badaniu karm był dość skrajny – trudno jest znaleźć na rynku suchą karmę o takich proporcjach składników. Eksperyment ten jednak jasno pokazuje, że chcąc odchudzić czworonoga, powinniśmy wybierać karmę najwyższej jakości o dużej zawartości składników pochodzenia zwierzęcego i jak najmniejszym udziale węglowodanów. Tych wymagań nie spełnia jednak większość karm typu light… Psiakowi z nadwagą możemy jednak serwować zwykłą, wysokomięsną karmę, a jej dawkowanie zmniejszyć o 15-20% w stosunku do ilości, jaka pozwala psu utrzymać aktualną wagę.
Co zrobić, by odchudzany psiak nie chodził głodny?
Psiaki, których dzienna porcja karmy nagle się zmniejsza, mogą odczuwać głód i stać się przez to bardziej marudne i natarczywe w żebraniu o jedzenie. Zwiększona zawartość włókna w karmach light ma zapobiegać temu problemowi sprawiając, że żołądek psiaka wypełniony będzie spęczniałym, nieprzyswajalnym przez jego organizm błonnikiem pokarmowym. Ale w zapobieganiu uczuciu głodu pomocna będzie także zmniejszona zawartość węglowodanów w karmie na rzecz białka. Dzięki temu poziom glukozy w organizmie zwierzaka dłużej będzie utrzymywał się na wysokim poziomie, niwelując uczucie głodu, związaną z nim irytację i zmęczenie.
Częstym błędem popełnianym przez opiekunów psów z nadwagą jest dokarmianie czworonoga przy stole, a także dodawanie mu do miski przeróżnych owoców i warzyw. Takie dodatki stanowią dla psa tylko kolejną dawkę węglowodanów, która szybko przemienia się w zapas tłuszczu. Jednak zastąpienie tłustych psich gryzaków surową marchewką, która zapewni psu zajęcie i nie zostanie całkowicie strawiona, może być dobrym sposobem na zredukowanie dziennej dawki kalorii.
Mokra karma dla psa z nadwagą
Skuteczne odchudzenie psa karmionego mokrą karmą również jest możliwe. Niewątpliwą zaletą stosowania tych karm do odchudzania zwierzaka jest ich wysoka zawartość wody, która przekłada się na dużą objętość pokarmu. Dzięki temu odchudzany psiak może jednorazowo dostać nie 200 g suchej karmy, a prawie 800 g mokrej! Karmy mokre typu light cechują się wyższą zawartością błonnika i wody oraz mniejszą ilością tłuszczu.
Na rynku nie ma zbyt wielu karm mokrych typu light. Bez problemu natomiast znajdziemy puszkę, która całkowicie pozbawiona jest węglowodanów lub zawiera wyłącznie niewielką ich ilość. Odchudzanie psa na karmie mokrej polega przede wszystkim na podawaniu mu dziennie mniej kalorii niż jego zapotrzebowanie. By „oszukać” psi żołądek możemy zdecydować się na podawanie mu karmy o większej zawartości wody i włókna pokarmowego. Karma mokra może być także uzupełnieniem diety dla odchudzanego czworonoga. Nic nie stoi na przeszkodzie, by psiak z nadwagą karmiony był połową dziennej dawki mokrego jedzenia połączonego z połową dziennej dawki suchej karmy.
Jak wybrać karmę dla psa z nadwagą? Podsumowanie!
Najlepsza sucha karma light będzie miała:
- wysoką zawartość mięsa – jak każda dobra sucha karma dla psa,
- wyższą zawartość włókna (7-8%),
- obniżoną zawartość tłuszczu (około 10%),
- wysoką zawartość białka (nawet powyżej 30%).
Najlepsza mokra karma light będzie miała:
- wysoką zawartość mięsa i niewielki dodatek węglowodanów,
- zwiększoną zawartość włókna (około 4%),
- obniżoną zawartość tłuszczu (poniżej 6%),
- wysoką zawartość białka (około 10%),
- wyższą zawartość wody (około 80%).
Jakie dodatki powinna zawierać karma light dla psa?
Niezależnie od swojej wielkości, psy z nadwagą bardziej niż psy szczupłe narażone są na przeróżne problemy zdrowotne. Najczęściej dotyczą one układu ruchu, który przeciążony jest dźwiganiem dodatkowych kilogramów. Stąd w karmie dla takich psów powinien znaleźć się dodatek substancji wspomagających układ ruchu zwierzaka oraz naturalnych składników o działaniu przeciwzapalnym. Warto więc wybierać diety, które w swoim składzie zawierają glukozaminę, chondroitynę i olej z łososia. Jeśli wybrana przez nas karma pozbawiona jest takich dodatków, powinniśmy podawać zwierzakowi suplementy na stawy. Ich dawkowanie powinno być zgodne z instrukcją zawartą na opakowaniu specyfiku.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined