20.08.2020
Twój pies nie chce pić wody? Sprawdź, jak nawodnić czworonoga!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Co zrobić, gdy podczas upałów pies nie chce pić wody? Jak nakłonić czworonoga do picia wody i czego pod żadnym pozorem nie robić?
fot. Shuttertock
Psy muszą pić wodę codziennie, by uniknąć groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. Dlatego powinny mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody. Odpowiednie nawodnienie ważne jest szczególnie podczas upałów i wysiłku fizycznego – treningu, długiego spaceru czy zabawy z innymi czworonogami. Zdarza się jednak, że nawet zmęczony pies nie chce pić wody… Co możemy zrobić, by przekonać go do zamoczenia języka w misce?
Dlaczego pies nie chce pić wody?
Niektóre czworonogi mogą mieć problem z piciem odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Bywają także dni, kiedy piją mniej, niż naszym zdaniem potrzebują. Oto najczęstsze powody, dla których może się tak dziać.
Brak potrzeby
Chłodniejszy, leniwy dzień może sprawić, że zapotrzebowanie na wodę u naszego pupila naturalnie się zmniejszy. Nie będzie on wtedy potrzebował pić tak dużo jak zazwyczaj. Dlatego jeśli zauważymy, że jednego dnia nasz psiak wypił połowę tego, co zazwyczaj pije, nie musimy od razu panikować. Oczywiście jeśli sytuacja będzie się powtarzać albo zwierzak w ciągu dnia w ogóle nie podejdzie do miski, powinniśmy skontaktować się z weterynarzem. Oceni on stan czworonoga i sprawdzi, czy rzeczywiście jest odwodniony.
Zmiana środowiska
Psiaki, które znajdą się w niecodziennej sytuacji lub obcym miejscu mogą być tak zestresowane lub zaaferowane otoczeniem, że odmówią picia. Niektóre zwierzaki są też wyjątkowo wrażliwe na zapach podawanej im wody i nie napiją się takiej, do której nie są przyzwyczajone. Na przykład czworonogi, które całe życie piły wodę z miejskiego wodociągu, mogą mieć problem z wodą ze studni. Nie znaczy to, że nigdy nie zamoczą w niej języka – po prostu muszą się do niej przekonać!
Choroby
Większość chorób, szczególnie powodujących ból, zwiększa ilość wody wypijanej przez zwierzaka. Zdarza się jednak czasem, ze dręczony jakąś przypadłością zdrowotną psiak będzie czuł dużą niechęć do picia. Do takich problemów mogą należeć choroby nerek czy pęcherza. Również psiaki cierpiące na bóle stawów i problemy z kręgosłupem mogą pić mniej wody – wstawanie z posłania i podchodzenie do miski może być dla nich po prostu bolesne! Jeśli wiemy, że nasz psiak cierpi na jakąś chorobę i nagle odmawia picia wody, powinniśmy natychmiast powiadomić weterynarza.
Strach lub trauma
Niektóre psy, szczególnie te po przejściach, mogą wykazywać strach przed miską z wodą. Picie z niej może kojarzyć im się z jakimś przykrym doświadczeniem, na przykład złym traktowaniem w poprzednim domu, gdzie właściciel bił je za każdy ruch. Wrażliwsze psiaki mogą mieć także obawy przy podchodzeniu do miski, jeśli w przeszłości w trakcie picia z niej wody przestraszył je jakiś nagły hałas lub ktoś niechcący nadepnął im na łapę. W przypadku takich zwierzaków ustawienie miski w zupełnie innym, zacisznym miejscu lub zmiana naczynia na inne może pomóc w rozwiązaniu problemu. Natomiast czworonogi, które dotychczasowe życie spędziły na ulicy, mogą w ogóle nie rozumieć, do czego służy miska…
Jak przekonać psa do picia wody?
Jeśli mamy wrażenie, że nasz pies nie chce pić wody i wypija jej w ciągu dnia zdecydowanie za mało, możemy spróbować przekonać go do picia. Jak to zrobić?
- Przestaw miskę z wodą. Dotychczasowe miejsce może budzić złe skojarzenia lub po prostu psu nie pasować.
- Dolewaj wodę do jedzenia. To najlepszy sposób na nawodnienie psiaka – szczególnie jeśli karmisz go suchą karmą! Pomocne może być także dodanie do wody łyżeczki mokrej karmy albo kilku groszków suchej karmy, które zwierzak będzie musiał wyłowić z wody.
- Wyczyść miski na wodę. Może zebrały się w niej niewidoczne gołym okiem glony, które nieprzyjemnie psu pachną?
- Zabierz butelkę wody z domu. Jeśli twój psiak kręci nosem na wodę z jeziora lub z kranu twoich znajomych, zabierając czworonoga na spacer lub wizytę u kogoś, zabierz ze sobą wodę, którą doskonale zna.
Czego nie powinniśmy robić, by zachęcić psa do picia? Niewskazane jest dolewanie mu do wody mleka, które może spowodować biegunkę i w efekcie dodatkowo odwodnić zwierzaka. Nie należy także na siłę zamaczać mu mordki w misce z wodą!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined