02.09.2021
Dlaczego pies dyszy? Poznaj 5 powodów dyszenia
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dyszenie to główny sposób psa na ochłodzenie ciała. Bywa też jednak niepokojącym objawem.
fot. Shutterstock
Przyspieszony oddech pojawia się głównie wtedy, kiedy czworonóg chce się ochłodzić. Pies dyszy jednak z wielu powodów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
1. Niedoczynność tarczycy
Dyszy nawet wtedy, gdy nie jest gorąco? Wlecze się za tobą na spacerze zamiast radośnie biec przodem? A do tego ma ciągle jakieś problemy ze skórą, np. czarne cętki? Twój pies może cierpieć na niedoczynność tarczycy – to bardzo częsta przypadłość. Wystarczy jednak, że weterynarz przepisze lek i ustali dawkę, a psiak znów będzie się cieszył życiem, spacerami, latem.
2. Problemy z tchawicą
Jeśli dyszeniu towarzyszy charczenie, może to oznaczać zapadanie się tchawicy. To problem głównie starszych psów ras miniaturowych. Psia tchawica nie jest tak sztywna jak nasza. Podtrzymuje ją mięsień – gdy z wiekiem zwiotczeje, pies zaczyna się dusić. Dzieje się to zwłaszcza w chwilach ekscytacji, a nasila się podczas upału.
3. Ból
Nie ma upału albo wręcz jest zimno, a pies dyszy. Jeśli do tego nie ma żadnego powodu do ekscytacji, to najpewniej coś go boli. Zabierz go do weterynarza, by obmacał mu fachowo brzuch i ewentualnie zrobił badania.
4. Niewydolność serca
Twój pies łatwo się męczy, dyszy, a do tego ma siny język, choć nie jest chow-chow? To może być problem z sercem! Czasem wynika np. z niedoczynności tarczycy – serce bije wtedy za wolno. Potrzebny weterynarz!
5. Otyłość
My też bywamy zdyszani nawet przy niewielkim wysiłku, gdy dźwigamy za dużo kilogramów – i psy podobnie. Bo każde serce, czy to psie, czy ludzkie, cierpi z powodu otyłości swojego właściciela. W wypadku niektórych psich ras (np. buldogów) problem nasila krępa budowa, krótkie łapy czy skrócony pysk utrudniający oddychanie.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined