28.06.2021
Zapadanie tchawicy u psa. Po czym je poznać i jak je leczyć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zapadanie tchawicy to częsta przypadłość psów małych ras, w szczególności yorków i chihuahua. Sprawdź, jak pomóc psu, który cierpi na zapaść tchawicy!
fot. Shutterstock
Zapadanie tchawicy to przewlekła, postępująca choroba układu oddechowego, która znacznie utrudnia psu normalne funkcjonowanie. Jej objawami są między innymi nawracający kaszel, nietolerancja wysiłku, chrapanie i omdlenia. Jak rozpoznać tą chorobę u psa i jak pomóc psu z zapadającą się tchawicą?
Na czym polega zapadanie tchawicy u psa?
Zapadanie tchawicy u psów (TCS-Tracheal Collapse Syndrome) to przewlekła choroba układu oddechowego. Polega ona na osłabieniu ścian błoniastych tchawicy, w wyniku czego tracą one swoją elastyczność i zaokrąglony kształt. Osłabienie i rozciągnięcie ścian tchawicy sprawia, że zbliżają się one do siebie, a przestrzeń między nimi ulega zwężeniu. Spłaszczona tchawica znacznie utrudnia psu oddychanie, a uszkodzone i osłabione ściany stają się także podatne na przeróżne infekcje i stany zapalne.
Zapadanie się tchawicy to choroba dotykająca przede wszystkim psy ras małych i miniaturowych, takich jak yorkshire terrier, chihuahua, szpic miniaturowy (pomeranian) i mops. Dolegliwość ta może jednak pojawić się także u większych psów – labradorów, bokserów czy seterów irlandzkich. Do najczęstszych przyczyn zapadania tchawicy należą:
- wrodzone zaburzenia i wady genetyczne,
- zwyrodnienia chrząstek tchawicy,
- urazy (na przykład na skutek intensywnego ciągnięcia na smyczy i na obroży),
- zaburzenia unerwienia mięśni tchawicy.
Zwiększone ryzyko rozwoju tej choroby występuje także u psów z chorobami płuc, nadwagą i otyłością, chorobą Cushinga, alergiami wziewnymi i niektórymi chorobami serca. Dolegliwości te powodują zwiększony wysiłek podczas oddychania, co przy osłabieniu ścian tchawicy sprzyja jej zapadaniu.
Jak objawia się zapadająca tchawica?
Objawy zapaści tchawicy u psów mogą pojawić się już w wieku szczenięcym, choć u wielu psów występują dopiero w starszym wieku, gdy choroba przybiera zaawansowaną postać, a światło tchawicy ulega znacznemu zwężeniu. Wśród najczęstszych objawów zapadania tchawicy wymienia się:
- świszczący oddech,
- chrapanie,
- duszności,
- ataki kaszlu po intensywnym wysiłku lub przy silnej ekscytacji,
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
- odruchy wymiotne,
- nietolerancja wysiłku,
- brak chęci do zabawy i aktywności fizycznej,
- utrata świadomości w wyniku niedotlenienia.
Zapaść tchawicy u psa – jak ją zdiagnozować?
Zapadanie tchawicy u psa diagnozowane jest na podstawie badania RTG, endoskopii, a czasem także badania USG. Najdokładniejsze jest badanie endoskopowe, które pozwala na ocenę stopnia spłaszczenia tchawicy i zaawansowania choroby w czterostopniowej skali.
Jak leczyć zapadanie tchawicy u psa?
Leczenie zapadania się tchawicy uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby i nasilenia jej objawów. Głównym zadaniem leczenia jest niedopuszczenie do dalszego rozwoju choroby, zwalczanie powikłań (infekcji), złagodzenie objawów oraz poprawa jakości życia psa. Czworonogowi podaje się leki przeciwzapalne, przeciwkaszlowe, a nieraz także środki uspokajające pozwalające na wyrównanie oddechu podczas napadów. Poważne przypadki wymagać będą interwencji chirurgicznej i założenia protezy mającej zapobiegać zwężanie się tchawicy.
Psy cierpiące na zapadanie tchawicy należy także utrzymywać w dobrej kondycji fizycznej, a w razie otyłości i nadwagi odchudzić. Opiekun powinien również wyeliminować z życia psa sytuacje i czynniki mogące wywołać u zwierzaka silny stres lub ekscytację, unikać przegrzania, intensywnego wysiłku i alergenów. Psiak z zapadającą się tchawicą nie może nosić obroży i powinien wychodzić na spacery tylko w dobrze dopasowanych szelkach nieuciskających szyi. W przypadku stwierdzenia zwyrodnień pierścieni tchawicy warto wzbogacić dietę psa o glukozaminę, siarczan chondroityny oraz kolagen.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined