15.05.2019
5 leków z ludzkiej apteczki, które są najbardziej toksyczne dla psów
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Te leki są silnie toksyczne dla psów! Pamiętaj, by nigdy nie podawać ich zwierzęciu i by przechowywać je w dobrze zabezpieczonym miejscu!
Fot. Shutterstock
Leki dla ludzi nie są stworzone z myślą o psach. Poza niewielkimi wyjątkami, podawanie czworonogom ludzkich leków jest niewskazane i nie przyniesie pożądanych efektów. Próby leczenia zwierzaka na własną rękę mogą także doprowadzić do silnego zatrucia, a nawet śmierci pupila. Również psiaki mające skłonność do myszkowania po domu pod nieobecność opiekuna mogą zatruć się pozostawionymi na szafce lekami. Jakie leki z ludzkiej apteczki są szczególnie toksyczne dla psów? Poznaj 5 leków, które są najczęstszą przyczyną zatruć domowych pupili.
1. Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Za najwięcej zatruć lekami odpowiadają niesterydowe leki przeciwzapalne. Sprzedawane niemal w każdym sklepie bez recepty, stanowią nieodłączny element domowej apteczki. Substancje takie jak ibuprofen czy naproksen, będące substancją czynną w popularnych lekach (Ibuprom, Modafen, Nurofen, Nalgesin, Voltaren Acti), powinny być bezwzględnie zabezpieczone przed przebywającymi w domu zwierzętami. Nawet niewielka dawka tych leków może wywołać silne zatrucie, objawiające się wymiotami, krwawą biegunką, otępieniem i drgawkami, które mogą doprowadzić zwierzę do śmierci. U psów nawet po jednorazowym spożyciu tych preparatów mogą rozwinąć się wrzody żołądka.
2. Acetaminofen (paracetamol)
Ta przeciwzapalna substancja wchodząca w skład powszechnie dostępnych preparatów o nazwie APAP, Panadol, Paracetamol czy Gripex również jest przyczyną licznych zatruć czworonogów. Już niewielka dawka leku zawierającego acetaminofen może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby. W większych dawkach te toksyczne dla psów preparaty uszkadzają czerwone krwinki zwierzęcia. Mogą także wywoływać otępienie, problemy z oddychaniem, ciemne zabarwienie moczu, biegunkę i wymioty.
3. Antydepresanty
Ludzkie antydepresanty są czasem stosowane w szczególnie trudnych przypadkach psów z zaburzeniami behawioralnymi. Nie znaczy to jednak, że substancje te są w pełni bezpieczne dla zwierząt. Zbyt duża lub źle dobrana dawka tych leków może wywołać u psów apatię i wymioty, a w niektórych przypadkach nawet zespół serotoninowy. Ten szczególnie groźny dla życia objaw zatrucia antydepresantami obejmuje pobudzenie, dezorientację, przyspieszone tętno i zwiększone ciśnienie krwi oraz silne drgawki.
4. Leki beta-adrenolityczne (beta-blokery)
Nawet niewielkie dawki leków na nadciśnienie mogą wywołać u psów poważne problemy. Duża dawka tych substancji może być przyczyną niebezpiecznego dla życia pupila spadku ciśnienia krwi i drastycznego obniżenia akcji serca.
5. Leki antykoncepcyjne
Tabletki zawierające estrogeny, estradiol czy progesteron, zjedzone przez psa w niewielkich ilościach, nie wywołują zazwyczaj zatrucia. Jednak w większych dawkach hormony te mogą spowodować leukopenię. Szczególnie narażone na zatrucie estrogenem są niesterylizowane suki.
Polecane przez redakcję
Reklama
Jak uchronić psa przed zatruciem lekami?
By zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila, przechowuj domowe leki poza jego zasięgiem. Nie podawaj psu leków bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Określi on odpowiednie dawkowanie preparatu zgodnie z indywidualnymi potrzebami twojego zwierzęcia. Należy pamiętać, że nie tylko sprzedawane w aptece leki mogą być toksyczne dla psów. Również preparaty ziołowe, witaminy i suplementy mogą wywołać u czworonogów silne zatrucia, szczególnie jeśli zwierzak sam dostanie się do opakowania i spożyje jednorazowo dużą dawkę substancji. Jeśli zauważysz lub podejrzewasz, że twój pies połknął jakiekolwiek leki, które nie są dla niego wskazane, natychmiast udaj się do weterynarza.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined