Czy twój pies wie, jak masz na imię?


Uczymy naszego pupila, aby reagował na swoje imię. A czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy twój pies wie, jak ty masz na imię?

Kiedy w naszym domu pojawia się pies, pierwsze, co robimy, to nadajemy mu imię. W końcu od tej pory staje się członkiem naszej rodziny. Pupil w mig załapuje, jakie jest jego imię i na nie reaguje. Zwłaszcza gdy woła go jego ulubiony opiekun. A co z twoim imieniem? Czy twój pies wie, jak masz na imię?

Czy pies wie, jak masz na imię?

Psy to bardzo inteligentne zwierzęta. Według słynnego profesora psychologii Stanleya Corena przeciętny czworonóg jest w stanie przyswoić około 165 słów. Dlatego nic dziwnego, że nasze psiaki reagują na różne komendy, swoje imię czy… twoje. Tak! Są psy, które wykazują ekscytację, kiedy usłyszą imię ukochanego opiekuna. Nawet jeśli nie ma go w pobliżu. Oczywiście nie możesz wymagać od pupila, aby po jednym razie kojarzył twoje imię z tobą. Możesz go jednak tego nauczyć. Będzie to wymagać konsekwencji, regularności i przysmaków – postępuj tak samo, jak przy nauce innych rzeczy.

Psy uczą się ludzkich imion w taki sam sposób jak małe dzieci – słysząc, jak dorośli ciągle je wypowiadają, wyłapują te słowa, które najczęściej się powtarzają. Dlatego kojarzą imiona i sytuacje, w jakich są wypowiadane. Jeśli jednak mieszkasz z psem sam, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwierzę nie zna twojego imienia, ponieważ nikt go nie wypowiada. No, chyba że to ty stale wymawiasz je na głos bądź masz jeszcze w domu rozgadaną papugę.

Jak nauczyć psa, by reagował na twoje imię

Podobnie jak w przypadku innych treningów, powinieneś zacząć jak najwcześniej. Oczywiście starszego psa też możesz wiele nauczyć, jednak nie ukrywajmy, że to szczeniaki i młode psiaki przyswajają nowe umiejętności najszybciej.

Na początek możesz spróbować zagrać w grę „krąg rodzinny”. Zbierz wszystkich domowników – nie zapomnij również o swoim psie. Jedna osoba powinna wypowiedzieć zdanie „Gdzie jest (tu podaje imię)? Osoba, której imię zostało wypowiedziane, przywołuje psa do siebie. Jeśli czworonóg podejdzie do prawidłowej osoby, to otrzymuje przysmak. Jeżeli do złej – zostaje zignorowany. Zabawa powinna trwać do momentu, aż pies zacznie reagować na imię konkretnej osoby bez przysmaków.

A czy twój pies wie, jak masz na imię?

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments