Jak rozwija się szczeniak? Poznaj życie szczeniaka miesiąc po miesiącu!

fot. Shutterstock

Szczeniak w domu wywraca życie do góry nogami. Oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Dla osób, które próbują odnaleźć się w tej nowej sytuacji, przygotowaliśmy poradnik - jak rozwija się szczeniak miesiąc po miesiącu?

Pies, tak samo jak dziecko, przechodzi przez pewne etapy rozwoju fizycznego i psychicznego. Stworzyliśmy cykl, w którym prześledziliśmy, miesiąc po miesiącu, jak zmienia się szczeniak oraz jakie wyzwania czekają na nowego opiekuna w poszczególnych okresach dojrzewania malucha. Już od momentu pojawienia się nowego domownika w naszym życiu musimy zadbać o dobrą relację z czworonogiem – troszczyć się o niego i zapewnić prawidłową socjalizację, która ma ogromny wpływ na jego dalszy rozwój.

Szczeniak rośnie jak na drożdżach

Szczeniak, który ukończył trzeci miesiąc, zwykle jest już w naszym domu (szczeniaki trafiają do domów z hodowli między 8. a 10. tygodniem). W tym wieku szczeniak jest jednocześnie ciekawy świata, ale też odczuwa strach przed nieznanym. Dlatego naszym obowiązkiem jest chronić go przed niepotrzebnym stresem. Nawet się nie spostrzeżemy, kiedy ta słodka, puchata kuleczka zamieni się w psiego nastolatka.

Trzeba wiedzieć, że psy również przechodzą okres buntu. Można go zauważyć chociażby wtedy, kiedy zwierzę ma potrzebę kontrolowania swojego terytorium. Co więcej, uważa, że może zawładnąć całym światem. Cóż, naszym sercem z pewnością. Miesiące tak szybko mijają – zwłaszcza w psim towarzystwie – że nim się spostrzeżemy, a nasz szczeniak wygląda już jak dorosły pies i świętuje swój pierwszy rok.

View this post on Instagram

This is Luna at six months compared to Luna at twelve months. I wish we’d taken one when she was a baby, but – quite frankly – she wasn’t still enough. Ever. #puppygrowth #shepherdmix #whiteshepherdmix #dogsofinstagram #goodestgirl

A post shared by Heather Lewis (@mrs.heather.lewis) on

Rozwój szczeniaka krok po kroku

Głównym założeniem artykułów publikowanych w ramach cyklu „Rozwój szczeniaka miesiąc po miesiącu” jest pomoc opiekunom zwierzaków w odnalezieniu się w tej nowej sytuacji. Nie ma co ukrywać, że szczeniak zmienia nasz dotychczasowy rytm życia. Na opiekunów czeka więcej obowiązków, ale też i wspaniała przygoda u boku najwierniejszego towarzysza. Jak wygląda rozwój szczeniaka od trzeciego miesiąca życia psa do roku?

Jeśli masz szczeniaka, to zapewne zdążyłeś już zauważyć, ile energii ma ta mała kulka. To niesamowite obserwować, jak z miesiąca na miesiąc nasz pupil się zmienia, jak kształtuje się jego charakter i jak bardzo wzmacnia się ta międzygatunkowa relacja. Mamy nadzieję, że nasz cykl pomoże ci przejść przez ten najważniejszy okres w życiu psa bezproblemowo!

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments