Czy psy wyczuwają, że niedługo wrócisz z pracy do domu?


Wydaje się, że niektóre psy urodziły się z zegarkiem w głowie. Po czym wyczuwają, że zbliża się godzina powrotu ich opiekuna?

Domowe czworonogi szybko dostosowują się do trybu życia swoich opiekunów. Szczególnie w rodzinach, które funkcjonują według ściśle określonego schematu, psy wydają się doskonale wiedzieć, kiedy nadchodzi pora spaceru, kiedy ich opiekun wraca do domu i kiedy powinny spodziewać się kolacji. W jaki sposób psy wyczuwają, która jest godzina?

Psy wyczuwają upływ czasu

Historia zna wiele przykładów psów, które wydawały się doskonale wyczuwać upływający czas. Jednym z nich był niewątpliwie sławny Hachiko. Należący do japońskiego profesora psiak rasy akita zawsze zjawiał się na stacji kolejowej o czasie, by przywitać swojego pana wracającego do domu. Nawet po jego śmierci, Hachiko przychodził na stację punktualnie z przyjazdem pociągu w nadziei, że któregoś dnia spotka swojego opiekuna. Psiak nie tylko wiedział, że nadchodzi godzina przyjazdu pociągu – potrafił także wyjść z domu na tyle wcześnie, by dotrzeć na stację o czasie! Wygląda więc na to, że psy wyczuwają upływ czasu i wiedzą, jak długo minęło od wyjścia z domu ich opiekunów.

psy wyczuwają
fot. Shutterstock

Skąd psy wiedzą, która godzina?

Wciąż nie ma wielu badań, które sprawdzałyby, w jaki sposób psy wyczuwają upływ czasu. Jeden eksperyment, który został przeprowadzony przez dwójkę naukowców ze Szwecji, również nie przyniósł odkrywczych rezultatów. W badaniu tym poddano obserwacji 12 psów i ich opiekunów. Czworonogi były pozostawiane na coraz dłuższy czas same w domu, a ich zachowanie było nagrywane przy użyciu kamery. Badanie to wykazało, że psy są w stanie zauważyć różnicę między krótkim i długim czasem rozłąki z opiekunem. Zwierzaki ekscytowały się znacznie bardziej, gdy ich człowiek wracał do domu po dwóch godzinach rozłąki, niż po 30 minutach nieobecności. Nie zauważono jednak różnic w zachowaniu między psami pozostawionymi na dwie godziny i na cztery.

psy wyczuwają
fot. Shutterstock

Wielu opiekunów psów utrzymuje jednak, że ich czworonogi doskonale wiedzą, kiedy zbliża się pora powrotu domowników. Opowiadają oni, jak na 20 minut przed przyjściem dzieci ze szkoły zwierzak zajmuje już strategiczne miejsce przy drzwiach lub usadawia się na parapecie, wyraźnie wyczekując ich powrotu. Takie historie powtarzają się zbyt często, by były jedynie dziełem przypadku…

Psy wyczuwają godzinę… węchem?

Jedną z teorii dotyczącą sposobu, w jaki psy wyczuwają upływ czasu, jest posiadanie przez nie umiejętności do oceny „świeżości” danych zapachów. Wiadomo, że tropiące zwierzynę wilki potrafią rozróżnić, w którą stronę po śladzie zapachowym szła sarna – umieją więc ocenić, która strona śladu jest starsza, a która nowsza. Według tej teorii, w chwili wyjścia opiekuna z domu, psiak wyczuwa jego świeży zapach wypełniający dom. Wraz z upływem czasu zapach ten powoli słabnie. Dzięki codziennej rutynie i powtarzalności, psiak uczy się, do jakiego stopnia zapach musi osłabnąć, by nadeszła chwila powrotu jego opiekuna.

Niestety obecnie nie istnieją badania, które mogłyby zbadać prawdziwość tej teorii. Jednak jakkolwiek zdumiewający, ten pomysł brzmi naprawdę realnie!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments