Dlaczego gryzą nas psy?

Przemoc rodzi przemoc. Często ofiara w sprzyjających okolicznościach staje się katem - i tak bywa nieraz w przypadku pogryzień

Pod względem zachowań społecznych psy są do nas niesłychanie podobne. Metody wychowawcze obowiązujące w świecie ludzi i czworonogów są takie same. Chodzi mi o prawidłowy system kształtowania młodej osobowości przez mądrych rodziców i wychowawców. Gdyby wszyscy rodzice i nauczyciele byli mądrzy, odsetek ludzi o przestępczych skłonnościach nie odgrywałby większej roli społecznej. Gdyby wszyscy opiekunowie czworonogów traktowali je z mądrą życzliwością, pogryzienia byłyby sprawą marginalną.

Dlaczego gryzą nas własne psy?
Pogryzienia przez własnych podopiecznych zdarzają się najczęściej wtedy, gdy pies jest samcem rasy uważanej za agresywną i ma między półtora a trzy i pół roku. Właśnie w tym wieku psy dojrzewają emocjonalnie i w naturalnych warunkach walczyłyby o „stołek przywódcy”. Jeżeli wcześniej nie przekonamy zwierzaka o trwałości i niezmienności hierarchii panującej w rodzinie, może on próbować wspinać się po hierarchicznej drabinie. Szczególnie wtedy, gdy uzna, że dotychczasowy szef rodziny jest słaby i niekonsekwentny, a sama rodzina niestabilna, pies może chcieć „ratować” sytuację.
Co robić, aby tak się nie stało? Zacząć nie od psa, lecz od siebie, i to koniecznie przed podjęciem decyzji o kupnie przedstawiciela rasy trudnej do wychowania. Zadaj sobie kilka pytań. Czy masz wystarczająco dużo czasu, by poświęcić go psu? Czy cała twoja rodzina jest zainteresowana tą właśnie rasą? I najważniejsze: dlaczego chcesz mieć akurat takiego czworonoga? Jeśli powodem jest jego wygląd, chęć zaimponowania sąsiadom lub zastraszenia kogoś – zrezygnuj. Nie każdy nadaje się na wychowawcę młodzieży i nie każdy umie wyszkolić psa. Jeżeli źle się wychowa ratlerka, ucierpi na tym co najwyżej on sam, ale jeżeli będzie to mastino napoletano, konsekwencje może ponieść cała rodzina – i nie tylko… Oczywiście, zdarzają się także pogryzienia przez własne kundelki i psy ras uznanych za łagodne, ale wtedy najczęściej przyczyną jest obrona własna i strach. Dopóki nie wbijemy sobie do głowy, że pies ma swoją godność, że może być chory, że ma prawo czegoś się bać lub czegoś nie lubić – takie sytuacje będą się zdarzały. Najlepszą receptą na prawidłowe wychowanie czworonoga jest miłość i konsekwencja.

Dlaczego gryzą nas obce psy?
Powodów jest kilka. Jednego z nich nie jesteśmy w stanie wyeliminować: braku odpowiedzialności psich opiekunów. Można by jednak uniknąć wielu takich sytuacji, gdybyśmy sami byli odpowiedzialni. Prawie każdy pies broni swojego terytorium. Jeżeli wchodzimy na nie bez zgody szefa posesji, którym powinien być pan psa, musimy się liczyć z atakiem ze strony stróża. Nikt nie lubi być nagabywany przez obcą osobę i każdy ma prawo się przed tym bronić. Pies też ma takie prawo, o czym zapominamy, wyciągając rękę do obcego zwierzaka. Większość czworonogów odruchowo goni uciekającego – niekoniecznie chcąc zrobić mu krzywdę. Jednak jeśli ucieczce towarzyszy przeraźliwy wrzask i typowo defensywne zachowanie „ofiary”, może to dać zwierzakowi do myślenia. Zarówno strach, jak i nadmierna ufność nie są dobrymi sposobami nawiązywania kontaktów społecznych – i to nie tylko między psem a człowiekiem. Zastanówmy się, w jakich sytuacjach sami bywamy agresywni, a łatwo odpowiemy sobie na pytanie: Dlaczego gryzą nas psy?

Chcesz dać głos i ocenić?
Dołącz do naszego stada – zarejestruj się!
Ocena użytkowników