Dlaczego gryzą nas psy?


Przemoc rodzi przemoc. Często ofiara w sprzyjających okolicznościach staje się katem - i tak bywa nieraz w przypadku pogryzień.

Pod względem zachowań społecznych psy są do nas niesłychanie podobne. Metody wychowawcze obowiązujące w świecie ludzi i czworonogów są takie same. Chodzi mi o prawidłowy system kształtowania młodej osobowości przez mądrych rodziców i wychowawców. Gdyby wszyscy rodzice i nauczyciele byli mądrzy, odsetek ludzi o przestępczych skłonnościach nie odgrywałby większej roli społecznej. Gdyby wszyscy opiekunowie czworonogów traktowali je z mądrą życzliwością, pogryzienia byłyby sprawą marginalną. Ale do rzeczy: dlaczego gryzą nas psy?

Dlaczego gryzą nas własne psy?

Pogryzienia przez własnych podopiecznych zdarzają się najczęściej wtedy, gdy pies jest samcem rasy uważanej za agresywną i ma między półtora a trzy i pół roku. Właśnie w tym wieku psy dojrzewają emocjonalnie i w naturalnych warunkach walczyłyby o „stołek przywódcy”. Jeżeli wcześniej nie przekonamy zwierzaka o trwałości i niezmienności hierarchii panującej w rodzinie, może on próbować wspinać się po hierarchicznej drabinie. Szczególnie wtedy, gdy uzna, że dotychczasowy szef rodziny jest słaby i niekonsekwentny, a sama rodzina niestabilna, pies może chcieć „ratować” sytuację.

Co robić, aby tak się nie stało? Zacząć nie od psa, lecz od siebie, i to koniecznie przed podjęciem decyzji o kupnie przedstawiciela rasy trudnej do wychowania. Zadaj sobie kilka pytań. Czy masz wystarczająco dużo czasu, by poświęcić go psu? Czy cała twoja rodzina jest zainteresowana tą właśnie rasą? I najważniejsze: dlaczego chcesz mieć akurat takiego czworonoga?

pies gryzie rękaw
fot. Shutterstock

Jeśli powodem jest jego wygląd, chęć zaimponowania sąsiadom lub zastraszenia kogoś – zrezygnuj. Nie każdy nadaje się na wychowawcę młodzieży i nie każdy umie wyszkolić psa. Jeżeli źle się wychowa ratlerka, ucierpi na tym co najwyżej on sam, ale jeżeli będzie to mastino napoletano, konsekwencje może ponieść cała rodzina – i nie tylko… Oczywiście, zdarzają się także pogryzienia przez własne kundelki i psy ras uznanych za łagodne, ale wtedy najczęściej przyczyną jest obrona własna i strach.

Dopóki nie wbijemy sobie do głowy, że pies ma swoją godność, że może być chory, że ma prawo czegoś się bać lub czegoś nie lubić – takie sytuacje będą się zdarzały. Najlepszą receptą na prawidłowe wychowanie czworonoga jest miłość i konsekwencja.

Dlaczego gryzą nas obce psy?

Powodów jest kilka. Jednego z nich nie jesteśmy w stanie wyeliminować: braku odpowiedzialności psich opiekunów. Można by jednak uniknąć wielu takich sytuacji, gdybyśmy sami byli odpowiedzialni. Dlaczego gryzą nas psy? Prawie każdy z nich broni swojego terytorium. Jeżeli wchodzimy na nie bez zgody szefa posesji, którym powinien być pan psa, musimy się liczyć z atakiem ze strony stróża. Nikt nie lubi być nagabywany przez obcą osobę i każdy ma prawo się przed tym bronić. Pies też ma takie prawo, o czym zapominamy, wyciągając rękę do obcego zwierzaka.

pies warczy na obcą osobę
fot. Shutterstock

Większość czworonogów odruchowo goni uciekającego – niekoniecznie chcąc zrobić mu krzywdę. Jednak jeśli ucieczce towarzyszy przeraźliwy wrzask i typowo defensywne zachowanie „ofiary”, może to dać zwierzakowi do myślenia. Zarówno strach, jak i nadmierna ufność nie są dobrymi sposobami nawiązywania kontaktów społecznych – i to nie tylko między psem a człowiekiem. Zastanówmy się, w jakich sytuacjach sami bywamy agresywni, a łatwo odpowiemy sobie na pytanie: Dlaczego gryzą nas psy?

Autor: Dorota Sumińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments