Dlaczego husky mają niebieskie oczy?


Psy rasy siberian husky wiodą prym w wyścigach zaprzęgów, takich jak Iditarod czy Yukon Quest. Ich niebywała uroda i piękne niebieskie oczy zauroczyły niejednego. Ale dlaczego właściwie husky mają niebieskie oczy?

Dziś siberian husky to nie tylko mistrz zaprzęgów, ale także towarzysz codziennego życia w domu jednorodzinnym czy na osiedlu mieszkaniowym. I ten nasz czworonożny przyjaciel często patrzy na nas niebieskimi oczyma. Nad tym, dlaczego husky mają niebieskie oczy, zastanawiano się od dawna. Teraz wreszcie mamy odpowiedź.

Start-up Embark Veterinary z siedzibą w Bostonie w Stanach Zjednoczonych przeprowadził testy DNA ponad 6000 psów. Wynikło z nich, że na niebieski kolor oczu siberian husky ma wpływ duplikacja w chromosomie 18. Firma działa we współpracy z Cornell University College of Veterinary Medicine. Badanie przeprowadzone przez Embark Veterinary opublikowali w magazynie „PLOS Genetics” Adam Boyko i Aaron Sams.

Dlaczego husky mają niebieskie oczy

Konsumenckie badania genetyczne umożliwiają odkrycia w tej dziedzinie na niespotykaną dotąd skalę. Wiąże się to z korzystaniem z bardzo dużych baz danych dotyczących genomów. Są one dostarczane dobrowolnie podczas badań prowadzonych w internecie. Takie dane i badania dotyczą nie tylko ludzi, ale i zwierząt, w tym psów. Dotychczasowe badania wyjaśniały występowanie niebieskich oczu u niektórych psów, ale nie tłumaczyły ich pojawiania się u siberian husky.

Żeby uzupełnić tę lukę, Adam Boyko, Aaron Sams i ich zespół użyli panelu badawczego obejmującego 6070 psów. W wyniku tych prac wykryli w chromosomie 18 duplikację w pobliżu genu ALX4. Odgrywa on ważną rolę w rozwoju narządu wzroku u ssaków. Ta duplikacja jest silnie związana z pojawianiem się niebieskiego koloru oczu u psów rasy siberian husky, a także u owczarków australijskich, u których nie występuje umaszczenie merle.

To dopiero początek

Korzystając z danych genetycznych psów należących do naszych klientów, w połączeniu z informacją o kolorze oczu zwierzaków przekazaną przez ich właścicieli, odkryliśmy genetyczną duplikację silnie powiązaną z niebieskim kolorem oczu. To badanie pokazuje, jak ważne są działania podejmowane przez Embark w trosce o zdrowie psów. W ciągu roku byliśmy w stanie zgromadzić wystarczającą liczbę danych, by przeprowadzić największe tego rodzaju badanie, jeśli chodzi o psy – podkreśla Aaron Sams w wypowiedzi dla www.sciencedaily.com.

Udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego husky mają niebieskie oczy, to dopiero początek takich badań. W przyszłości mogą one pozwolić wyjaśnić jeszcze więcej tajemnic dotyczących naszych pupili, a także pomóc w dbaniu o ich zdrowie.

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments