Doda i Nergal w zwycięskim zaprzęgu Igora Tracza


Tę samą trasę pokonywała Justyna Kowalczyk. Teraz mistrzostwo świata w wyścigach psich zaprzęgów w Oslo na arenie Holmenkollen zdobył Igor Tracz z Pruszcza Gdańskiego i jego cztery greystery: Doda, Era, Nergal i Ozzi (25 marca).

Tracz zwyciężył w kategorii: czwórka zaprzęgowa, jazda indywidualna na czas. Wyścigi składały się z dwóch etapów – każdy po 6 km. „Dziękuję moim psom za siłę, wytrwałość, wyrozumiałość, szybkość, genialne liderowanie” – pisze na swoim blogu nowy mistrz świata.

Dzień przed zdobyciem tytułu zespołowi przydarzył się – na szczęście niezbyt groźny –  wypadek. Psy pobiegły zbyt blisko krawędzi trasy i przy dużej prędkości team zapadł się w miękkim śniegu. Igor Tracz wypadł z sań i przez kilkanaście metrów był ciągnięty przez biegnące psy. Musiał się zatrzymać, wbić kotwicę i rozplątać czworonogi.  
Co ciekawe, dwa rezerwowe psy Tracza – Barbie i Nella pobiegły jako liderki w zaprzęgu Rosjanki Sashy Panyukhin. Jej psy nie zostały dopuszczone do startu ze względu na nieprawidłowe badania na ilość przeciwciał wścieklizny. Droga Tracza do medalu również nie była usłana różami. Zawodnik z Pruszcza Gdańskiego startował też w drugiej konkurencji – w starcie masowym w stylu olimpijskim (dwa razy po 3,75 km). Wygrał z dużą przewagą nad pozostałymi zawodnikami. Niestety po czterech godzinach został zdyskwalifikowany z powodu protestu fińskiego zawodnika.
Igor Tracz jest dwukrotnym mistrzem świata, wielokrotnym mistrzem Europy. Najszybszy zespół na świecie trenuje i mieszka w Pruszczu Gdańskim. KG
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments