Duży pies a zachowuje się jak dziecko

fot. archiwum

Nie tylko ludzie dążą do stworzenia bliskich więzi z innymi przedstawicielami swego gatunku. Podobnie zachowują się też zwierzęta, a psy nie dość, że kumplują się z pobratymcami, to budują też głębokie więzi z ludźmi – stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu, informuje magazyn „Plos One”.

Badacze z Wiednia analizowali zachowania psów w trzech sytuacjach: pod nieobecność właściciela, w obecności milczącego właściciela i w obecności właściciela zachęcającego do działania. Pies za każdym razem miał dostęp do edukacyjnej zabawki, w której znajdowały się nagrody. Okazało się, że w obecności opiekuna czworonóg o wiele chętniej próbował tak manipulować zabawką, by dostać się do nagrody. Nie miało natomiast znaczenia, czy właściciel go do tego zachęcał, czy nie. Kolejny eksperyment polegał na tym, że psu towarzyszyła obca osoba. W tym wypadku dla zwierzaka nie miało znaczenia, czy jest ona obok niego, czy nie – tak samo nie był zainteresowany poszukiwaniem nagród.

Naukowcy doszli więc do wniosku, że tylko obecność znanego, bliskiego opiekuna sprawia, że pies jest pewny siebie. Nasunęło im to skojarzenie ze stosunkami między rodzicami a dziećmi, w których kluczowe znaczenie ma poczucie bezpieczeństwa. Okazało się, że działa to tak samo w relacjach opiekun – dorosły pies.    

Lisa Horn, jednak z badaczek, skomentowała to tak: „Zaskoczyło nas, że dorosłe psy zachowują się w stosunku do swych opiekunów tak jak dzieci. Spróbujemy zbadać, w jaki sposób takie zachowanie wyewoluowało u psów”. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments