Co zrobić, gdy pies ciągnie na smyczy?

fot. Shutterstock

Witam 🙂 Mój pies jest nieposłuszny i szarpie na smyczy. Przyciąganie go do nogi, mówiąc „noga”,”chodź”,”nie wolno” nic nie daje. Gdy idzie grzecznie to go nagradzam, jednak nie dało to rezultatów. Pies na spacery chodzi w kolczatce i na halterku (halti, kantar) ale to dużo nie zmienia. (Chociaż odkąd ma halter chodzi trochę spokojniej)
Proszę o pomoc i rady, co mogę zrobić aby się słuchał… pozdrawiam 🙂

Stosowanie kolczatki i haltera na własną rękę nie jest dobrym pomysłem i może wyrządzić psu naprawdę dużą krzywdę. Tego typu awersyjne sprzęty szkoleniowe powinny być używane wyłącznie według zaleceń specjalistów, inaczej (jak sama zauważyłaś) nie są skuteczne i nie rozwiązują problemu.

Ciągnięcie na smyczy to najczęściej jedynie objaw jakiegoś złożonego problemu. Dlatego najpierw należy określić co wyzwala w psie takie zachowanie (reaktywność, brak socjalizacji, nieumiejętne prowadzenie psa przez opiekuna, wyrobienie złych nawyków, brak zaspokojenia podstawowych potrzeb psa…), a następnie systematycznie pracować nad rozwiązaniem tego problemu. Wyeliminowanie przyczyny często rozwiązuje także cały problem szarpania na smyczy.

Często określenie tej pierwotnej przyczyny zachowania psa nie jest proste, wymaga specjalistycznej wiedzy i wielu lat praktyki z problemowymi psami. Na pewno nie jest to wykonalne przez internet. Dlatego najlepiej udać się z psiakiem do dobrego trenera lub behawiorysty, który wytłumaczy ci, skąd bierze się wasz problem i pokaże krok po kroku, jak pracować z pupilem.

Autor: Redakcja Portalu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments