Grzyby dla psa. Czy pies może jeść grzyby?

fot. Shutterstock

Mimo licznych prozdrowotnych właściwości, grzyby nie są dla psa najlepszym dodatkiem do diety. Dlaczego nie powinniśmy podawać ich domowym czworonogom?

Grzyby to niezwykle smakowity dodatek do wielu potraw – znajdziemy je nie tylko w zupie i sosach, ale także w tradycyjnej, wigilijnej kapuście z grzybami czy w pierogach. Czy  grzyby dla psa są bezpieczne? I czy musimy od razu pędzić z psiakiem do weterynarza, jeśli ukradnie nam z kuchni kawałek pieczarki?

Co zawierają grzyby?

Do niedawna grzyby były postrzegane jako bezwartościowy, choć wyjątkowo smaczny dodatek do diety. Dziś jednak wiadomo, że w składzie grzybów znajduje się kilka cennych składników. Złożone w aż 70% z wody i zawierające niecałe 50 kcal w 100 g grzyby dostarczają nam przede wszystkim dość dużych dawek witamin z grupy B. Zawierają także błonnik, który reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom oraz cynk, selen i niewielką ilość miedzi. Niektóre gatunki grzybów to także doskonałe źródło beta-glukanów, które pozytywnie wpływają na układ odpornościowy i pobudzają do wzrostu prawidłową florę bakteryjną jelit. Trzeba przy tym pamiętać, że wiele gatunków grzybów zawiera rozmaite trucizny mogące doprowadzić człowieka nawet do śmierci. Czy jadalne i bezpieczne dla człowieka grzyby dla psa będą dobrym dodatkiem do diety?

Czy pies może jeść grzyby?

Grzyby takie jak pieczarki, borowiki czy kurki nie powinny znaleźć się w diecie psa. Nie są wprawdzie trujące dla zwierzaka, jednak nie stanowią dla niego naturalnego elementu diety i mogą wywołać u niego poważną niestrawność. Oczywiście jeśli psiak podkradnie nam pojedynczą pieczarkę czy kawałek innego jadalnego grzyba, nie wpadajmy w panikę. Obserwujmy zachowanie i samopoczucie zwierzaka i jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, zabierzmy go na wizytę do weterynarza. Inaczej powinniśmy zachować się, gdy zauważymy, że nasz psiak zjadł grzyba podczas spacerów. Niejadalne, leśne grzyby dla psa mogą być wyjątkowo trujące. W takim przypadku spróbujmy ustalić, jakiego gatunku był zjedzony przez psa grzyb i jak najszybciej zabierzmy go do specjalisty!

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Psy.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „50 ras w sam raz do kochania”

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 miesiąc temu

ciekawy artykuł przed Świętami