10.11.2021
Salami dla psa. Czy pies może jeść salami?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podawanie psu salami nie jest najlepszym pomysłem - zawarte w tej wędlinie dodatki mogą spowodować zatrucie u domowego czworonoga.
fot. Shutterstock
Salami to jedna z najpopularniejszych wędlin. Stanowi doskonały dodatek do kanapki i pizzy, a różnorodność tego przysmaku sprawia, że każdy z nas znajdzie coś, co naprawdę polubi. Mięsna kiełbasa o dużej zawartości tłuszczu i przypraw z pewnością trafi w gust także domowego czworonoga. Jednak pies nie powinien jeść salami – to może się skończyć poważnym zatruciem.
Co zawiera salami?
Salami to długo dojrzewająca wędlina, która składa się z mięsa (zazwyczaj wieprzowiny lub wołowiny), słoniny i przypraw – czosnku, soli, pieprzu, ziół, a nawet wina. Niektóre rodzaje mogą zawierać także ostre przyprawy, na przykład sproszkowaną papryczkę chili. Po wymieszaniu składników kiełbasę poddaje się fermentacji za pomocą bakterii, a następnie powolnemu suszeniu. Podczas tego procesu skórka kiełbasy pokrywa się białą warstewką pleśni. Dodatek słoniny sprawia, ze salami to wyjątkowo tłusta, kaloryczna wędlina. Nie jest więc polecana osobom na diecie i cierpiącym na problemy z krążeniem. Zawarte w niej pleśnie powodują czasem reakcje alergiczne u wrażliwszych osób, a rozwój niepożądanych grzybów może wywołać zatrucie pokarmowe.
Czy pies może jeść salami?
Tłusta kiełbasa salami nie jest odpowiednią przekąską dla psa. Wysoka zawartość tłuszczu nie tylko doprowadzi czworonoga do nadwagi, ale może być także przyczyną biegunek czy ostrego zapalenia trzustki. Zwierzakowi zaszkodzić mogą również znajdujące się w niej przyprawy. Czosnek, duża ilość soli, pieprz i ostre przyprawy podrażnią żołądek psa, a wrażliwszemu czworonogowi mogą także uszkodzić nerki i wywołać anemię.
Zjedzenie jednego plasterka salami, który spadł nam na podłogę, nie powinno wywołać zatrucia u psa ani być powodem do paniki. Po takim przysmaku należy po prostu uważnie obserwować, czy u zwierzaka nie wystąpią objawy niestrawności. Regularne częstowanie czworonoga takimi przysmakami odbije się jednak negatywnie na jego zdrowiu!
Polecane przez redakcję
Reklama
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2023
Kłaczek w herbacie? To już nie musi być problem!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie linienie to naturalny proces, który trwa cały rok, ale nasila się wiosną i jesienią. Dotyczy zwłaszcza ras z grubym, obfitym podszerstkiem. I choć nie ma w nim nic dziwnego, nadmiar fruwającej sierści może być męczący dla nas, opiekunów.
undefined
29.11.2023
Odmrożenia u psa. Jak je rozpoznać i jak je leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zabawy na śniegu lubi większość psiaków, ale czy są one dla nich bezpieczne? Czy naszym pupilom również grożą odmrożenia i jak objawiają się one u psów? Sprawdźmy!
undefined
22.11.2023
Zimowe ubranko dla psa – fanaberia czy konieczność?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ubieranie psów budzi wiele emocji wśród opiekunów. Mamy zwolenników tego pomysłu, jak i zdecydowanych przeciwników zakładania psom ubrań. A gdzie leży prawda? Jak zwykle... pośrodku! Sprawdź, co warto wiedzieć o ubrankach dla psów na zimę.
undefined