Zapalenie trzustki u psa. Czym się objawia i jak je leczyć?


Czym może grozić zapalenie trzustki u psa i jak opiekować się czworonogiem z taką chorobą? Sprawdź, co zrobić, jeśli twój psiak ma zapalenie trzustki!

Trzustka to niezwykle ważny narząd. Jej rolą jest między innymi wydzielanie soków trawiennych pozwalających na rozkładanie i przyswajanie składników pokarmowych. Produkuje także insulinę odpowiadającą za właściwy metabolizm cukrów. Niestety narząd ten podatny jest na wiele chorób. Jak rozpoznać zapalenie trzustki u psa i jak je leczyć?

Zapalenie trzustki u psa – przyczyny

Zapalenie trzustki może mieć dwie formy – ostrą i przewlekłą. Szacuje się, że ostre zapalenie trzustki odpowiada aż za 25% wszystkich epizodów cięższych zaburzeń trawiennych u psa. Przewlekła forma tej choroby należy na szczęście do rzadkości, jednak jej skutki bywają o wiele cięższe. Wśród przyczyn ostrego zapalenie tego narządu znajduje się przede wszystkim nieodpowiednie żywienie, a w szczególności zbyt tłusta dieta i otyłość. Choroba ta może pojawić się także na skutek zatrucia, inwazji pasożytów wewnętrznych czy powikłań przy stosowaniu niektórych leków. Często jednak jej przyczyny są trudne do określenia. Przewlekłe zapalenie trzustki występuje natomiast przede wszystkim u psów starszych. Predysponowane są do niego niektóre rasy, takie jak owczarek niemiecki, bokser czy owczarek szkocki collie.

Zapalenie trzustki u psa – objawy

Zapalenie trzustki skutkuje silnymi zaburzeniami pracy całego układu pokarmowego i przemiany materii. Objawy tej choroby mogą więc być różne i przypominać zatrucie, niektóre choroby wirusowe lub zapalenie jelit. Do najczęściej obserwowanych objawów należą:

  • wymioty
  • biegunka
  • ostry ból brzucha
  • brak apetytu
  • gorączka
  • osłabienie i apatia
  • przyspieszony oddech
  • zmiana koloru spojówek i błon śluzowych.

Jak zdiagnozować zapalenie trzustki?

Zdiagnozowanie tej choroby nie jest proste. Konieczne jest wykonanie badania krwi obejmującego parametry trzustkowe (lipazę, amylazę) i badania USG jamy brzusznej. W początkowych stadiach zapalenia badania mogą nie wykazywać żadnych nieprawidłowości. Jednak natychmiastowe podjęcie odpowiedniego leczenia to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia domowego czworonoga. Zignorowanie pierwszych objawów i nieleczona choroba mogą skutkować martwicą trzustki i uszkodzeniem płuc, serca, wątroby i nerek na skutek działania uwalniających się do organizmu enzymów trzustkowych.

Leczenie zapalenia trzustki u psów

Postępowanie w przypadku wykrycia zapalenia trzustki jest kilkuetapowe. W pierwszej kolejności należy wprowadzić głodówkę, która zmniejszy aktywność tego narządu. Podczas niej zwierzakowi podawane są kroplówki, a w cięższych przypadkach także antybiotyki, leki sterydowe, przeciwbólowe i przeciwwymiotne, pozwalające na ustabilizowanie stanu psa. W skrajnych przypadkach konieczne może być przetoczenie krwi.

Czworonogowi cierpiącemu na zapalenie trzustki należy następnie podawać specjalistyczną karmę o obniżonej zawartości tłuszczu. Niedopuszczalne jest podawanie zwierzakowi jakichkolwiek tłustych przysmaków czy olejów, które mogą wywołać nawrót choroby. Psiak, który raz zachorował na zapalenie trzustki, powinien być regularnie badany w celu szybkiego wykrycia ewentualnego nawrotu. Przewlekłe zapalenie trzustki u psa może wymagać podawania zwierzakowi leków już do końca życia.

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments