Gumowe ucho psa

fot. Thinkstock

Psy zwracają uwagę nie tylko na to, jak odnoszą się do nich właściciele, ale także obserwują i podsłuchują interakcje między ludźmi i wyciągają z nich wnioski – stwierdzili to argentyńscy naukowcy z uniwersytetu w Buenos Aires, informuje magazyn „PLoS One”.

Badacze z Argentyny przeprowadzili wiele eksperymentów. W trakcie ich trwania w pomieszczeniu, w którym znajdował się pies, przebywały też dwie kobiety, które częstowały mężczyznę płatkami kukurydzianymi. Mężczyzna jednej z nich wylewnie dziękował, a drugiej oddawał miskę, mówiąc, że są obrzydliwe, i odwracał się plecami. Po wyjściu mężczyzny z pomieszczenia pies kierował się w stronę kobiety, której danie mężczyzna uznał za smakowite, by wyżebrać trochę tych pyszności.

Po przeprowadzeniu prób w różnych okolicznościach (kobiety stały w różnych miejscach, mężczyzna różnie zachowywał się podczas jedzenia) naukowcy doszli do wniosku, że psy biorą pod uwagę różne sygnały, zarówno werbalne, jak i niewerbalne, nim podejmą decyzję, do kogo której osoby podejść po pożywienie. Nasi czworonożni pupile nie tylko więc bacznie nas obserwują, ale potrafią z tych obserwacji skorzystać. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments