Amerykanie zbadali zaginięcia psów i kotów


Ginie tyle samo psów, co kotów, a zaledwie 6 proc. właścicieli znajduje swojego pupila w schronisku – to tylko niektóre wnioski z prowadzonego przez pięć lat badania zaginięć zwierząt domowych w Stanach Zjednoczonych.

Według amerykańskiego pierwszego krajowego badania, które było prowadzone przez pięć lat na ponad tysiącu rodzin ginie tyle samo psów, co kotów. Niestety nie każde zwierzę domowe wraca do swojego opiekuna. Do jakich jeszcze doszli wniosków?

Badanie zaginięć zwierząt

Pierwsze krajowe badanie zaginięć zwierząt (First National Lost Pet Survey) przeprowadziło ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals – Amerykańskie Stowarzyszenie Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt) na ponad tysiącu rodzin, w których jest pies lub kot. Główne wnioski są następujące:

  • Tylko 15 proc. opiekunów zwierząt zgłasza ich zaginięcie.
  • Ginie prawie tyle samo psów, co kotów – 14 proc. psów i 15 proc. kotów.
  • Do swoich właścicieli wraca 93 proc. psów i 75 proc. kotów.
  • 6 proc. właścicieli psów i 2 proc. właścicieli kotów znalazło zaginione zwierzęta w schroniskach.
  • 15 proc. psów wróciło do swoich domów dzięki wszczepionemu czipowi.

Emily Weiss z ASPCA przypomina, że każdy pies i kot powinien mieć wszczepiony czip i nosić przy obroży identyfikator. Ważne, by korzystać z obydwu tych sposobów. Na identyfikatorze dobrze jest umieścić więcej niż jeden numer telefonu – przynajmniej jeden komórkowy i stacjonarny – a także adres zamieszkania. Gdy pupil zaginie, najlepiej stale kontrolować okoliczne schroniska dla zwierząt, a funkcjonariuszom straży miejskiej i policji przekazać zdjęcie zwierzaka, dzięki któremu wyraźnie da się go rozpoznać.

Informacje, które działacze ASPCA zebrali przez pięć lat, pozwolą im opracować program, który pomoże właścicielom znajdować ich zaginione zwierzęta.

Jak odnaleźć zaginionego psa?

Kiedy pies zaginie, należy od razu przystąpić do poszukiwań – im dłużej zwlekamy, tym szanse na jego odnalezienie maleją. Spanikowany i błąkający się po nieznanych terenach czworonóg jest narażony na wiele niebezpieczeństw. Nie wiesz, co zrobić, by szybko odnaleźć zagubionego pupila? Podpowiadamy w tym artykule: www.psy.pl/twoj-pies-sie-zgubil.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
julia
julia
3 lat temu

hej ja chce psa ale rodzice nie pozwalaja bo tata ma kurcze alergie na sierść ale sa psy z wlosami co nie!
marze o maltaǹczyku!?