Ile mój pies powinien jeść?


Co mój Azor powinien jeść? Ile karmy powinnam mu dawać? Czy nie przytyje? A czy nie będzie głodny? Te pytania zadał sobie przynajmniej raz każdy właściciel psa. Czas poznać na nie odpowiedź!

Po pierwsze – wybierz odpowiednią karmę

Odpowiednią, czyli nie taką, która przypadkiem wpadła ci w ręce w sklepie, ani nie taką, którą poleciła znajoma (co prawda ty masz szczeniaka dużej rasy, a ona starszego yorka, ale co tam, to znajoma, na pewno dobrze doradziła). Zabierz się do tego z głową. Zapytaj lekarza weterynarii, doświadczonych właścicieli psów (tej samej rasy lub, jeśli masz kundelka, właścicieli psów podobnej wielkości jak twój), poczytaj porady w internecie (ale miej do nich zdrowy dystans). Wybierz taką karmę, która rzeczywiście zawiera wszystkie wartości odżywcze i jest zbilansowana. Jeśli chcesz żywić psa jedzeniem przygotowanym w domu, skonsultuj składniki tej diety z lekarzem opiekującym się zwierzakiem.

Po drugie – kontroluj wagę

Pies o idealnej sylwetce powinien mieć wyczuwalne, ale nie nadmiernie wystające żebra i kolce biodrowe. Jeśli regularnie będziesz zwracać na to uwagę, sam dostrzeżesz (bez użycia wagi), czy zwierzakowi nie przybyło kilku kilogramów. Na początku może być ci trudno to kontrolować, ale na pewno z pomocą przyjdzie ci lekarz weterynarii – powie, czy waga pupila jest odpowiednia i nauczy cię, jak samodzielnie przeprowadzać „badanie”.

Pies na wadze
fot. Shutterstock

Po trzecie – sprawdzaj, ile jedzenia podajesz psu

Ale tak naprawdę! Czyli przez cały dzień, wliczając w to wszystkie smakołyki, nagrody i co tam jeszcze pies dostaje „przy okazji”. Jeśli podajesz suchą karmę, przeczytaj na opakowaniu, ile zwierzak danej wagi powinien otrzymywać dziennie tej konkretnej karmy. Ale pamiętaj – to nie jest prawda absolutna, bo każdy czworonóg jest inny, każdy ma inny poziom energii. Ilość karmy, którą powinien spożywać, zależy od wielu czynników, które tak naprawdę znasz tylko ty – opiekun danego psa – i tylko ty jesteś w stanie, obserwując swojego pupila, odpowiednio go nakarmić. Jeżeli karmisz psa jedzeniem domowym, o wskazówki, ile pokarmu powinieneś mu podawać, poproś weterynarza.

Po czwarte – obserwuj, w jakiej pies jest kondycji

To ważny wskaźnik jego stanu zdrowia. Jeśli zaczął szybciej się męczyć i nie jest już tak chętny, by biegać za piłką, zastanów się, co może być tego przyczyną. Czy przypadkiem nie przybrał ostatnio na wadze? Jeśli tak, zmniejsz dawkę jedzenia o 10% i po dwóch tygodniach sprawdź, czy coś się zmieniło. Zachęcaj też zwierzaka do aktywności sportowych, bo to dobre nie tylko dla jego ciała, ale i ducha.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments