Jak bezpiecznie przewozić psa – w szelkach czy w transporterze?


Połowa wakacji, sezon urlopowy w pełni. Podejmujemy decyzję, że na wyjazd zabieramy psa. I wtedy pojawia się pytanie - ale jak go tam przewieźć?

Jeśli ktoś często podróżuje z psem – na przykład na wystawy czy zawody sportowe albo choćby na spacery za miasto – zapewne ma już swój sposób na transportowanie psa. Ale jeśli wyjazdy z psem dopiero przed tobą – bo wasz debiut będzie miał miejsce dopiero podczas tych wakacji – albo właśnie przymierzasz się do przygarnięcia pierwszego psa w życiu, ten tekst jest dla ciebie! Jak bezpiecznie przewozić psa? Podpowiadamy!

Dużo zależy od tego, jakiej wielkości jest twój pies – mały, średni czy duży? I – oczywiście – czym będziecie się przemieszczać?

Samochód, pociąg, a może… samolot?

Prawdopodobnie niezbyt często, a może nawet wcale, nie będziesz przewoził psa samolotem. Ale w razie czego warto wiedzieć, że psy ważące do 8 kg przewozi się w transporterze – w kabinie, gdzie mogą być razem z właścicielem, ale nie można wyjmować ich z transportera podczas lotu. Większe psy są przewożone w luku bagażowym – muszą być w specjalnej, certyfikowanej klatce.

Jeśli będziemy jechać pociągiem, sprawa jest prostsza. I tutaj małe psy muszą przebywać w transporterze lub torbie – wygodnym rozwiązaniem jest taka na kółkach. Właściciele większych psów muszą je trzymać podczas całej podróży na smyczy i w kagańcu.

A jeżeli zdecydujemy się na podróż samochodem? Wtedy musimy się dobrze zastanowić, jak bezpiecznie przewozić psa. Wszystko zależy nie tylko od wielkości naszego psa, ale i od modelu samochodu, który posiadamy. Co trzeba wiedzieć?

Pies w szelkach w samochodzie
fot. Shutterstock

Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem?

Jeśli twój pies jeździ w samochodzie „luzem” – po prostu plącze się gdzieś między fotelem kierowcy a tylną kanapą – wiedz, że jest to bardzo niebezpieczne nie tylko dla niego, ale i dla ciebie. Przy wypadku -albo choćby mocniejszym hamowaniu – nawet kilkukilogramowy piesek może zamienić się w pocisk, który przeleci przez przednią szybę, a stanowi też zagrożenie dla osób siedzących z przodu.

Dlatego kwestia bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek nakazują, by psa przewozić zamkniętego w transporterze lub w specjalnych szelkach. Co jest lepsze?

Jak bezpiecznie przewozić psa w transporterze?

Dla małych i średnich psów z łatwością kupimy transporter. Najczęściej spotyka się takie wykonane z plastiku, ale są też materiałowe lub wiklinowe. Plastikowe są zdecydowanie najlepsze – lekkie, wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Materiałowe zwykle przepuszczają mniej powietrza i szybko się nagrzewają, a wiklinowe trudno się czyści, dlatego nie są tak bardzo polecane.

Przy wyborze klatki transportowej ważne są jej wymiary – nie może być za mała, bo pies ma się w niej swobodnie obracać, ale nie może też być za duża, by zwierzak „nie latał” w trakcie jazdy wewnątrz pojemnika. Na szczęście gdy kupujemy transporter, w opisie produktu (w internetowych sklepach zoologicznych) zwykle znajduje się sugerowana wielkość zwierzaka, jaki może w nim podróżować.

Jeśli mamy już odpowiedni transporter, pozostaje pytanie, gdzie w samochodzie go umiejscowić? Pamiętajmy, że klatka nie może swobodnie stać na kanapie czy przednim fotelu – koniecznie trzeba przypiąć ją pasami. Bezpieczniej jednak położyć ją na podłodze, między fotelem pasażera a tylną kanapą. Nawet przy mocnym hamowaniu psu nie powinno nic się stać.

Jak bezpiecznie przewozić psa w szelkach?

Podczas gdy małego lub średniego psa zwykle wkładamy do transportera, dużemu założymy raczej szelki. Choć oczywiście można maltańczykowi albo yorkowi również założyć specjalną uprząż, to jednak właściciele rzadziej stosują takie rozwiązanie.

Uprząż samochodowa dla psa to właściwie cały zestaw, składający się z bezpiecznych, mocnych szelek i specjalnej smyczy, którą wpinamy niczym pasy bezpieczeństwa. Wygodna dla psa, wytrzymała, a przy tym zapewnia niczym niezakłóconą podróż – pies przypięty na tylnej kanapie nie może przejść do przodu pojazdu. W razie wypadku również jest bezpieczny. A podróżować może, jak chce – na leżąco lub na siedząco.

A jeśli obawiamy się, że kanapa naszego samochodu może po takiej podróży wyglądać dość… zakłaczająco, zainwestujmy w matę samochodową na tylne siedzenie, która zabezpiecza auto przez brudem i wodą.

Psy w kennelu w bagażniku
fot. Shutterstock

A jeśli mamy samochód typu kombi?

Właściciele dużych samochodów – typu kombi albo jeszcze większych, np. suvów – mogą psy przewozić nie tylko w środku pojazdu, ale i w bagażniku. Małego psa raczej nie będziemy tam wkładać, ale dużego już zdecydowanie tak. Jak bezpiecznie przewozić psa w bagażniku?

Opcji znów jest kilka. Możemy założyć psu po prostu szelki samochodowe i przypiąć go do metalowych haczyków znajdujących się w bagażniku. Możemy też kupić odpowiednich rozmiarów klatkę samochodową – tylko koniecznie sprawdźmy przez zakupem, czy na pewno zmieści się ona do naszego auta. Ważne tylko, by pies został wcześniej przyzwyczajony do przebywania w kennelu – w przeciwnym wypadku może się zniechęcić do podróżowania samochodem. Przed każdym wyjazdem upewnijmy się, że klatka jest dobrze umocowana i nie będzie się przemieszczała na zakrętach.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierzemy, musimy zapewnić psu bezpieczną podróż do celu. I nie ma znaczenia, czy zabieramy psa do weterynarza zaledwie 5 km od domu, czy jedziemy z nim do Chorwacji. Wypadek może zdarzyć się zawsze! Dlatego dobrze się zastanówmy, jak będziemy naszego psa przewozić. Poobserwujmy, czy lepiej czuje się on w szelkach, czy w transporterze. I zapewnijmy mu bezpieczny transport – bo jego zdrowie i życie jest przecież najważniejsze!

Wszystkie produkty potrzebne do bezpiecznego podróżowania z psem znajdziecie na Dogo Market!


Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments