Jak oduczyć psa gryzienia?


Szczenięta są trochę jak dzieci. Ciekawskie, nie wszystko im się podoba i dopiero poznają otaczający świat. A jak to robią? Psie dzieci oczywiście poprzez zęby. Co prawda mama nauczyła szczeniaki kilku rzeczy związanych z gryzieniem, ale teraz do ciebie, człowieku, należy kontynuacja tego procesu. 

Masz szczeniaka, który gryzie twoje dłonie? Jeśli uważasz to zachowanie za urocze, pewnie nic z tym nie robisz – w myśl zasady „z wiekiem mu przejdzie”. Nic bardziej mylnego! Z czasem będzie tylko gorzej. Pamiętaj, że te małe kły zostaną wymienione na większe, a ich styczność z twoją skórą będzie bolesna. Nie da się ukryć, że wszystkie psy gryzą i żują. Co więcej, jest to naturalne zachowanie – w ten sposób psy poznają nowe rzeczy. Ważne jest jednak, aby nauczyć pupila tzw. hamowanego gryzienia, zanim to wszystko wymknie się spod kontroli. A czy można oduczyć psa gryzienia? Jeśli tak, to jak? Psiaki – pod warunkiem że zostały tego nauczone – mogą świetnie kontrolować siłę nacisku szczęki.

Jak oduczyć psa gryzienia? „Ała, to boli”!

O sile gryzienia szczenięta dowiadują się już podczas interakcji z rodzeństwem. Jeśli piesek za mocno chwyci zębami innego psa, ten drugi zareaguje piskiem i odejdzie. Również psia mama może wkroczyć do akcji, by przerwać zbyt ostrą zabawę szczeniąt. W ten sposób psiak, który ugryzł, uczy się, że jeśli robi to zbyt mocno, oznacza to koniec zabawy. Przy następnych figlach będzie już wiedzieć, gdzie leży granica, której nie należy przekraczać. Oduczając psa gryzienia, możemy zastosować taką samą metodę.

Ważne jest, aby pozwolić szczeniakowi delikatnie złapać zębami naszą dłoń. Jeśli jednak pies zrobi to za mocno, koniecznie należy zaakcentować to głośnym „ała!” – może zabrzmieć nawet teatralnie. Następnie wycofaj ręce, dając maluchowi do zrozumienia, że zabawa właśnie się skończyła. Kolejną próbę kontaktu podejmij po upływie około 30 sekund. Jeśli twój szczeniak ponownie zamieni się w „piranię”, powiedz „ała!”. Tym razem jednak wstań i odejdź od niego. Wróć do psa po około 30 sekundach i kontynuuj grę. Zanim szczeniak zrozumie i będzie zdawać sobie sprawę, że to właśnie gryzienie jest powodem, dla którego kończy się zabawa, a ty znikasz mu z pola widzenia, minie trochę czasu. Ale ta metoda działa! Będzie to tylko od ciebie wymagało żelaznej konsekwencji i cierpliwości. Psy są jednak pojętnymi uczniami i z czasem będą wiedzieć, że ludzka skóra nie lubi kontaktu z jego zębami.

piesek gryzie zabawkę
fot. Shutterstock

Dłonie i stopy zastąp zabawką

Szczeniaki są niezwykle urocze, gdy harcują, jednak bawiąc się z nimi, często popełniamy jeden, istotny błąd. Zamiast do zabawy wykorzystywać zabawki, pozwalamy im gryźć nasze dłonie. Młode psy odczuwają potrzebę gryzienia wszystkiego, co im się nawinie pod pysk, zwłaszcza w okresie wymiany zębów. Dlatego podczas zabawy nie zachęcaj szczeniaka do gryzienia dłoni. To normalne, że w trakcie figli zęby psa przypadkowo – zamiast na zabawce – mogą znaleźć się na twoim palcu. Ale i wtedy powinieneś reagować. Zastosuj technikę „ała!” – upuść zabawkę i zignoruj pupila. Odczekaj dziesięć sekund i powróć do zabawy.

Zatem zanim przystąpisz do zabawy z pupilem, upewnij się, że masz do dyspozycji różne zabawki, w które zwierzę będzie mogło zatopić swoje kły. Aby pluszaki, gryzaki, kości czy szarpaki były dla szczeniaka atrakcyjne, staraj się je co jakiś czas zmieniać.

Trening z przysmakami w zamkniętej dłoni

Weź do ręki kilka ulubionych smakołyków twojego psa i zaciśnij dłoń w pięść. Bez względu na to, jak bardzo czworonóg próbuje się do nich dostać – gryzie, kąsa – nie pozwól mu na to. Nie da się ukryć, że jest to dość trudne wyzwanie, jednak niezwykle skuteczne. Kiedy zrezygnowany pies przestanie gryźć i odsuwa się od dłoni, dajesz mu nagrodę w postaci smakołyków. Twój pupil musi wiedzieć, że nigdy ich nie dostanie, jeśli będzie gryzł ręce opiekuna. Przy okazji nauczy się też, czym jest samokontrola.

Zrób przerwę

A co, jeśli pies wpadnie w szał gryzienia? Behawioryści radzą, by wówczas przekierować uwagę psa na nową kość lub zabawkę, w którą zwierzak będzie mógł zatopić swoje zęby. Bywa jednak, że nowy obiekt nie jest na tyle interesujący, aby na jego rzecz porzucić kąsanie stóp czy dłoni opiekuna. W tej sytuacji behawioryści zalecają np. zabranie psa na krótki spacer. Należy pamiętać, by zrobić to bez negatywnych emocji, dzięki czemu pies nie będzie miał złych skojarzeń. Jeśli to nie pomoże, można odizolować psa do czasu, aż się uspokoi. Po około minucie podejmij kolejną próbę zabawy. Jeśli zachowanie zwierzęcia się nie zmieni, powtórz poprzednie czynności – aż do skutku. Kiedy pies zrozumie, że jego postawa była przez ciebie niepożądana, nie zapomnij nagrodzić go smakołykami.

Jak oduczyć psa gryzienia? Tego nie rób!

Według starej szkoły, aby oduczyć psa gryzienia, należało z naciskiem przytrzymać dłoń w pysku zwierzęcia. Ale nie jest to dobra metoda! Po pierwsze, twój szczeniak nie rozumie, że jego zachowanie sprawia ci ból – robi to, co dla niego wydaje się naturalne. Po drugie, jeśli pies poczuje nacisk w pysku, będzie chciał mocniej zacisnąć szczękę na twojej dłoni, a jego frustracja będzie jedynie narastać. Ponadto nigdy nie krzycz na psa za takie zachowanie. W ten sposób pogorszysz sytuację.

Jak oduczyć psa gryzienia? Przede wszystkim musisz być cierpliwy i konsekwentny, a także stosować techniki przyjazne czworonogom. Ponadto ważne jest, aby każdy domownik wiedział, że kiedy bawi się z psem, zęby i ludzka skóra to połączenie, które nie jest akceptowalne.

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments