Jak oduczyć psa szczekania podczas wychodzenia na spacer?


Nadeszła chwila wyjścia z psem na spacer, a on z tej ekscytacji już zaczyna swoje serenady? Czy można i jak oduczyć psa szczekania na spacerze?

Pies, który ciągle szczeka, po pewnym czasie staje się uciążliwy nie tylko dla właściciela, ale też dla otoczenia. Czy da się uciszyć czworonożnego krzykacza? Nie do końca – to tak, jakby ludziom zabronić mówić. Pies – szczekając – komunikuje się ze światem, informuje czy wysyła sygnały ostrzegawcze. Po  prostu nasz pupil nie szczeka bez powodu. Zanim jednak zaczniemy w pewnym stopniu eliminować jego zachowanie, musimy dowiedzieć się, jaka jest jego przyczyna. W tym tekście skupimy się na tym, jak oduczyć psa szczekania na spacerze.

Jak oduczyć psa szczekania na spacerze?

Pozytywne wzmocnienie i posłuszeństwo należy wprowadzać już od najmłodszych lat. Zaniedbanie socjalizacji doprowadza do wielu problemów z psami, niektóre złe nawyki są tak zakorzenione, że właściciele, którzy nie potrafią już sobie poradzić ze swoim pupilem, oddają go do schroniska. A to duży błąd! Jeśli pies jest dorosły i niespokojne zachowanie przed wyjściem ma utrwalone, trudno będzie je zmienić. Nie znaczy to jednak, że się to nie uda.

Jeśli już jesteście na spacerze i pies szczeka, to nie uspokajaj go smakołykiem czy głaskaniem. Dlaczego? Bo czworonóg zinterpretuje twoje zachowanie, jako pochwałę swojego. A tu już krok do utrwalenia w nim niepożądanej postawy, jaką jest nadmierne szczekanie.

pies szczeka podczas spaceru
fot. Shutterstock

Przede wszystkim trzeba zmienić rytuał wyjścia. Jak zwykle szykujemy się na spacer – ubieramy się, zbliżamy do drzwi i… nie wychodzimy, tylko robimy coś zupełnie innego, niepasującego do dotychczasowych zwyczajów – np. karmimy psa. Do prawdziwego wyjścia przygotowujemy się natomiast w tajemnicy przed czworonogiem – np. w łazience. Trzeba się wykazać pomysłowością, żeby szykowanie się na spacer wyglądało inaczej niż dotąd. Jeśli pies mimo wszystko szczeka, zwlekamy z wyjściem, dopóki nie uda się nam odwrócić jego uwagi na tyle, by się uspokoił (na początku nie liczmy na to, że ucichnie sam).

Jeśli mamy szczeniaka, od początku uczmy go spokojnego czekania na wyjście. Kiedy tylko nauczy się komendy „siad”, każmy mu przyjąć tę pozycję, gdy się ubieramy. Oczywiście za grzeczne zachowanie musi psiaka czekać sowita nagroda!

Autor: Maria Kuncewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments