7 rzeczy, które warto zrobić, zanim urodzi ci się dziecko

fot. Shutterstock

Jedno jest pewne. Kiedy w domu pojawi się dziecko - wywróci ono świat do góry nogami. Nie tylko rodziców, ale i mieszkającego tam psa.

Psy nie lubią nagłych zmian. Dlatego należy już zawczasu zapoznawać naszego pupila z akcesoriami nowego członka rodziny, by choć trochę przygotować go na nadchodzącą rewolucję. Z poniższego tekstu dowiecie się, jak przygotować psa na narodziny dziecka i sprawić, aby zderzenie z nową rzeczywistością było mniej bolesne.

Jak przygotować psa na narodziny dziecka?

Poniżej przedstawiamy 7 rzeczy, które warto zrobić, jeszcze zanim urodzi się dziecko. Dzięki nim łatwiej będzie wszystkim odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Pies u weterynarza
fot. Shutterstock

1. Udaj się z psem na wizytę do weterynarza

Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje ci się, że twemu psu nic nie dolega, na około miesiąc przed planowanym terminem porodu zabierz go do lekarza weterynarii. Chodzi o bezpieczeństwo dziecka, które przez pierwsze tygodnie nie ma jeszcze zbyt dobrze rozwiniętego systemu odpornościowego, ale też o kwestie praktyczne.

Łatwiej udać się do weterynarza, gdy jeszcze nie towarzyszy nam kilkutygodniowy maluch. Lekarz zbada pupila, sprawdzi, kiedy powinno się go zaszczepić, a w razie potrzeby odrobaczy naszego czworonoga. Warto o to wszystko zadbać zawczasu, gdy noworodka nie ma jeszcze na świecie.

Szczeniak siedzi na łóżku obok małego dziecka
fot. Shutterstock

2. Zapoznawaj psa z nowymi dźwiękami, widokami i zapachami

Jeśli masz już w domu zgromadzone rzeczy dla dziecka, zacznij ich używać. Co jakiś czas włącz grającą zabawkę, pobaw się pozytywką, poćwicz montowanie nosidełka w samochodzie, zacznij nosić na rękach lalkę i mów do niej, posmaruj się oliwką dla dzieci (której zamierzasz używać), wyjdź na spacer z (pustym) wózkiem (i z psem u boku!).

Wydaje ci się to dziwne i… głupie? Może dla nas, ludzi, faktycznie takie jest, ale nie dla psa – jemu pozwoli to w subtelny sposób przyzwyczajać się do nowych sytuacji, poznawać wygląd, dźwięk i zapach nowych w domu przedmiotów, a w efekcie obniży poziom stresu u zwierzaka, gdy naprawdę pojawi się dzidziuś, a my z tych wszystkich rzeczy zaczniemy korzystać.

Buldog francuski siedzi w pokoju dziecka
fot. Shutterstock

3. Zabawki psie i dziecięce trzymaj osobno

To bardzo ważne, by już od samego początku zadbać o rzeczy, które mogą być potencjalnym zarzewiem konfliktów. Może się bowiem zdarzyć, ze twój pies będzie bronił swoich zabawek przed dzieckiem, a sam będzie próbował ukraść zabawki maleństwu.

Dlatego najlepiej jak najszybciej nauczyć pupila komendy „zostaw” i ćwiczyć ją, jeszcze zanim naszemu treningowi zacznie towarzyszyć płacz noworodka…

Małe dziecko pozuje razem z psem na jasnym tle
fot. Shutterstock

4. Zapoznaj psa z dziećmi

Jeśli do tej pory twój pies nie miał do czynienia z dziećmi, najwyższa pora to zmienić. Zacznij od wychodzenia na spacer w pobliże placów zabaw i parków – czyli miejsc, w których dzieci jest dużo, i gdzie mają one w zwyczaju biegać i hałasować.

To ważne, by psiak przyzwyczaił się do zachowań typowych dla dzieci, i to dzieci w różnym wieku. Kolejny krok to zaproszenie do pomocy znajomych i rodziny z dziećmi – tymi starszymi i tymi naprawdę małymi. Kilkugodzinna wizyta w twoim domu nie powinna być dla psa zbyt stresująca, ale za to pozwoli mu zetknąć się z tym, co go czeka na co dzień w najbliższej przyszłości.

Buldog francuski w legowisku
fot. Shutterstock

5. Stwórz strefę wyłącznie dla psa

O ile to tylko możliwe, postaraj się stworzyć miejsce, w którym pies będzie mógł przebywać z dala od dziecka, w ciszy i spokoju, gdzie płacz malucha nie będzie tak donośny. Może to być legowisko ustawione w rogu pokoju najbardziej oddalonego od miejsca, w którym znajduje się dziecięce łóżeczko lub nieco wygłuszone miejsce pod schodami.

Dla małego psa sprawdzi się pluszowa budka, dla większego – klatka (tzw. kennel), którą można dodatkowo okryć ciemnym materiałem dla zapewnienia psu intymności.

Pies bawi się gryząc kość
fot. Shutterstock

6. Naucz psa zajmować się sobą

To nieuniknione, że gdy w domu pojawi się noworodek, psu bardzo trudno będzie poświęcać tyle czasu, co przedtem. Zwierzak musi się więc nauczyć, że są chwile, gdy powinien zajmować się swoimi zabawkami i gryzakami, a radość czerpać z możliwości towarzyszenia nam w innych zajęciach.

Chwal więc pupila za każdym razem, gdy spokojnie leży w swoim legowisku, zaopatrz się też w kong (gumowy stożek, który wypełnia się smakołykami), którym pies sam będzie mógł się bawić.

Człowiek zamyka drzwi od pokoju, w którym znajduje się szczeniak
fot. Shutterstock

7. Ćwicz zamykanie drzwi przed psem

Jak przygotować psa na narodziny dziecka? Naucz się zamykać pupilowi drzwi… przed nosem. W najbliższej przyszłości może się zdarzyć, że będziesz musiał to zrobić. Mogą to być sytuacje sporadyczne – gdy chcesz wejść po coś do pokoju dziecka, w którym ono śpi, a stukanie psich pazurów o podłogę nie działa dobroczynnie na sen – albo stałe, gdy na przykład uznasz, że lepiej, aby pupil w ogóle nie wchodził do pokoju dziecięcego.

Naukę zacznij już teraz – wchodząc do któregokolwiek pokoju, zamknij za sobą drzwi, by psiak zobaczył, że nic złego się nie dzieje w związku z tym, że na chwilę został od ciebie odseparowany.

Jak przygotować psa na narodziny dziecka…

To niezwykle istotne, by pokazać psu to już teraz – nie można bowiem dopuścić do tego, by jakiekolwiek ograniczenia zwierzak skojarzył z pojawieniem się w domu noworodka, bo to nie wpłynie dobrze na relację między maluchem a czworonogiem.

Autor: Aleksandra Więcławska
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
Asia
4 lat temu

Tak! macie rację! ” stukanie psich pazurów o podłogę nie działa dobroczynnie na sen” Róbmy z dziecka delikatną laleczkę która się obudzi jak tylko sąsiad za ścianą głośniej kichnie! A potem się zastanawiajmy „Jakim cudem twoje dziecko śpi przy hałasach a moje budzi się od razu jak ktoś coś głośniej powie”