Jak źle zsocjalizować szczenię

fot. Shutterstock

Dzięki właściwej socjalizacji szczenię wyrasta na odważnego, pewnego siebie psa. Co jednak zrobić, jeśli wolimy maminsynka, plączącego się nam pod nogami?

Kup psa ze złego źródła
Badania naukowe potwierdzają, że cechy psychiczne są w dużej części dziedziczone. Psa o zwichrowanej psychice kupimy więc najpewniej u handlarza, który nie wystawia ani nie szkoli rodziców szczenięcia. Znerwicowana, strachliwa lub agresywna suka to najlepsza gwarancja, że szczenię wyrośnie na podobnego osobnika. Duże szanse na lękliwego psa masz także wtedy, gdy kupisz go w sklepie zoologicznym lub na giełdzie.

Trzymaj go jak najdłużej w domu
Zwłaszcza przez pierwsze cztery miesiące trzymaj szczenię w domu i dostarczaj mu jak najmniej bodźców. Izoluj je od dźwięków, zapachów i widoków, z którymi zetknie się w dorosłym życiu. Uważaj, by przypadkiem nie nastawić go przyjaźnie do otoczenia.

Wyprowadzaj na spacer zawsze w to samo miejsce
Skoro już musisz wyprowadzać szczeniaka na dwór, to zabieraj go zawsze w to samo miejsce, żeby zobaczył jak najmniej świata. Dzięki temu, gdy dorośnie, będzie kulić się ze strachu pod twoimi nogami na widok wszystkiego, z czym nie miał dotąd styczności.

Nie pozwalaj maluchowi na nawiązywanie kontaktów
Bacz pilnie, by szczeniak nie zadawał się z ludźmi ani zwierzętami. Cały czas trzymaj go na smyczy (a nuż ucieknie!), pod żadnym pozorem nie chodź z nim na zajęcia do psiego przedszkola (jeszcze się czymś zarazi!) i nie pozwalaj nigdy obcym głaskać go (a co, swoich psów nie mają?).

Zmuszaj lękliwego psa do wytrzymywania sytuacji, w których się boi
Jeśli zauważysz, że twój szczeniak wystraszył się czegoś, utwierdź go w przekonaniu, że faktycznie jest się czego bać. Na siłę przyciągnij go do przedmiotu, który go wystraszył. Paradoksalnie, świetne efekty uzyskasz też postępując odwrotnie – starając się głaskaniem lub wzięciem na ręce uspokoić wystraszonego malucha. Utwierdzisz go w ten sposób w przekonaniu, że świat jest zły, a jedyne bezpieczne miejsce to twoje ramiona.

Nie nadzoruj jego zabaw
Naucz malucha bać się innych psów. Zmuszaj go do kontaktów z osobnikami, które nie potrafią łagodnie się bawić i maltretują szczeniaka. Jeśli ten próbuje uciekać, weź go na smycz, by ułatwić zadanie starszemu psu. W ten sposób twój psiak szybko nauczy się respektu wobec starszych; na ich widok zacznie podkulać ogon i jeżyć sierść na karku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments