07.10.2018

Jak rozwija się szczeniak? Poznaj życie szczeniaka miesiąc po miesiącu!

Magdalena Olesińska

Magdalena Olesińska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Szczeniak w domu wywraca życie do góry nogami. Oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Dla osób, które próbują odnaleźć się w tej nowej sytuacji, przygotowaliśmy poradnik – jak rozwija się szczeniak miesiąc po miesiącu?

szczeniak

fot. Shutterstock

Pies, tak samo jak dziecko, przechodzi przez pewne etapy rozwoju fizycznego i psychicznego. Stworzyliśmy cykl, w którym prześledziliśmy, miesiąc po miesiącu, jak zmienia się szczeniak oraz jakie wyzwania czekają na nowego opiekuna w poszczególnych okresach dojrzewania malucha. Już od momentu pojawienia się nowego domownika w naszym życiu musimy zadbać o dobrą relację z czworonogiem – troszczyć się o niego i zapewnić prawidłową socjalizację, która ma ogromny wpływ na jego dalszy rozwój.

Szczeniak rośnie jak na drożdżach

Szczeniak, który ukończył trzeci miesiąc, zwykle jest już w naszym domu (szczeniaki trafiają do domów z hodowli między 8. a 10. tygodniem). W tym wieku szczeniak jest jednocześnie ciekawy świata, ale też odczuwa strach przed nieznanym. Dlatego naszym obowiązkiem jest chronić go przed niepotrzebnym stresem. Nawet się nie spostrzeżemy, kiedy ta słodka, puchata kuleczka zamieni się w psiego nastolatka.

Trzeba wiedzieć, że psy również przechodzą okres buntu. Można go zauważyć chociażby wtedy, kiedy zwierzę ma potrzebę kontrolowania swojego terytorium. Co więcej, uważa, że może zawładnąć całym światem. Cóż, naszym sercem z pewnością. Miesiące tak szybko mijają – zwłaszcza w psim towarzystwie – że nim się spostrzeżemy, a nasz szczeniak wygląda już jak dorosły pies i świętuje swój pierwszy rok.

Rozwój szczeniaka krok po kroku

Głównym założeniem artykułów publikowanych w ramach cyklu „Rozwój szczeniaka miesiąc po miesiącu” jest pomoc opiekunom zwierzaków w odnalezieniu się w tej nowej sytuacji. Nie ma co ukrywać, że szczeniak zmienia nasz dotychczasowy rytm życia. Na opiekunów czeka więcej obowiązków, ale też i wspaniała przygoda u boku najwierniejszego towarzysza. Jak wygląda rozwój szczeniaka od trzeciego miesiąca życia psa do roku?

Jeśli masz szczeniaka, to zapewne zdążyłeś już zauważyć, ile energii ma ta mała kulka. To niesamowite obserwować, jak z miesiąca na miesiąc nasz pupil się zmienia, jak kształtuje się jego charakter i jak bardzo wzmacnia się ta międzygatunkowa relacja. Mamy nadzieję, że nasz cykl pomoże ci przejść przez ten najważniejszy okres w życiu psa bezproblemowo!

Pierwsza publikacja: 26.04.2022

Podziel się tym artykułem:

Magdalena Olesińska

Zobacz powiązane artykuły

26.03.2024

Jak nauczyć szczeniaka odpowiedniego zachowania w towarzystwie innych psów?

Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Jak nauczyć szczeniaka, aby przyjaźnie podchodził do innych psów, prawidłowo odczytywał wysyłane przez nie sygnały i nie narzucał się tym, które nie życzą sobie kontaktu? Krótko mówiąc: aby był prawdziwą duszą psiego towarzystwa?

jak wprowadzić szczeniaka do towarzystwa

undefined

25.11.2023

Zachowanie szczeniaka – te sytuacje z pewnością cię zaskoczą!

Ten tekst przeczytasz w 7 minut

Zachowanie szczeniaka z pewnością nieraz nas zaskoczy, nawet jeśli przygotowywaliśmy się na jego pojawienie się w naszym domu. Jednak wiele jego reakcji dopiero w praktyce zwróci naszą uwagę.

zachowanie szczeniaczka

undefined

23.10.2023

Szczeniak przed szczepieniami to wyzwanie! Co z nim robić, gdy nie można wychodzić?

Ten tekst przeczytasz w 9 minut

Szczeniak przed szczepieniami nie ma odporności niezbędnej do tego, aby można z nim było wychodzić z domu na teren, po którym biegają inne psy. Weterynarze zalecają trzymanie go w domu aż do czasu, gdy spacery staną się dla niego bezpieczne. Czym można go zająć?

szczeniak przed szczepieniami

undefined

null

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata psów!

Zapisz się