Jakie są przyczyny agresji u psów? Poznaj wyniki najnowszych badań

fot. Shutterstock

Co sprawia, że domowy czworonóg zaczyna zachowywać się agresywnie? Naukowcy poznali właśnie najczęstsze przyczyny agresji u psów!

 • Zespół naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach uwzględnił w swojej analizie aż 9 tysięcy psów
 • Około 20% z nich często wykazywało agresję wobec ludzi – próbowało gryźć, rzucało się na ludzi lub warczało
 • Na agresję wpływ mają nie tylko cechy samego zwierzaka, ale także środowisko, w jakim żyje czworonóg
 • Wyniki analizy ujawniły 5 cech psów, które znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia u danego psa zachowań agresywnych – m.in. lękliwość, ból, lęk
 • Zachowania agresywne występowały częściej u psów niedoświadczonych opiekunów, którzy pierwszy raz mają czworonoga w rodzinie
 • Psy wrażliwe są także na działanie oksytocyny (zwanej „hormonem miłości”) i wazopresyny, której zbyt wysoki poziom wywołuje agresję także u ludzi

Agresja u psów to wyjątkowo niebezpieczny problem, który może skutkować nie tylko dotkliwymi pogryzieniami, ale także porzuceniem czy nawet eutanazją zwierzęcia. Niestety o nadmiernej agresji u psów i jej przyczynach wciąż nie wszystko wiadomo. Niedawno węgierscy naukowcy postanowili sprawdzić, jakie czynniki zwiększają ryzyko zachowań agresywnych u domowych czworonogów. Jakie przyczyny agresji u psów odkryli?

Badania nad agresją u psów

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach uwzględnił w swojej analizie aż 9 tysięcy psów. Około 20% z nich często wykazywało agresję wobec ludzi – próbowało gryźć, rzucało się na ludzi lub warczało. By określić, jakie czynniki zwiększają ryzyko zachowań agresywnych – takich jak warczenie, szczekanie, kłapanie zębami i gryzienie – badacze przeprowadzili dokładną analizę zebranych danych. Okazało się, że na agresję wpływ mają nie tylko cechy samego zwierzaka, ale także środowisko, w jakim żyje czworonóg.

Jakie są przyczyny agresji u psów?

Wyniki analizy ujawniły 5 cech psów, które znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia u danego psa zachowań agresywnych:

 • Lękliwość. Wielu świadomych opiekunów wie, że lęk i strach są najczęstszą przyczyną agresji u psów. Badania wykazały, że ta cecha psa zwiększa ryzyko zachowań agresywnych aż pięciokrotnie!
 • Ból. Agresywne psy często cierpią na przewlekłe dolegliwości zdrowotne, które będą powodować dotkliwy ból i dyskomfort. Dysplazja bioder i przeróżne stany zapalne mogą sprawić, że pies zacznie używać zachowań agresywnych, by odstraszyć osobę, która swoim dotykiem może spotęgować odczuwany przez czworonoga ból.
 • Wiek. Zachowania agresywne są znacznie powszechniejsze u psów starszych niż u młodych. Naukowcy podejrzewają, że może to być związane z faktem, że starsze zwierzęta częściej chorują i mogą wykazywać agresję wynikającą z bólu. Dodatkowe problemy ze wzrokiem czy słuchem sprawiają, że nagłe pojawienie się człowieka w pobliżu jest dla nich zaskakujące i wywołuje strach.
 • Płeć. Analiza danych wykazała, że samce zachowują się agresywnie częściej od suk. Kastracja nie ma wpływu na występowanie tego problemu.
 • Wielkość. Mniejsze psy częściej zachowują się agresywnie niż duże i średnie czworonogi. Według naukowców agresja u małych psów jest częstsza nie tylko ze względu na większą bojaźliwość maluchów. Znaczenie ma też bagatelizowanie takich problemów przez opiekunów psich miniaturek.

Jak środowisko wpływa na agresję u psów?

Węgierscy naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach zbadali też, jak na agresję u psów wpływają czynniki środowiska. Zachowania agresywne występowały częściej u psów niedoświadczonych opiekunów, którzy pierwszy raz mają czworonoga w rodzinie. Wyraźnie częściej pojawiały się także u psów, które są jedynymi psami w domu. Nie wiadomo jednak, czy agresja ta wynika z bycia psim jedynakiem, czy raczej opiekunowie agresywnych psów niechętnie biorą do domu kolejnego czworonoga. Jasne jest natomiast, że wyższa świadomość i doświadczenie opiekunów pozwala zredukować ryzyko wystąpienia agresji u zwierzaka.

Hormonalne przyczyny agresji u psów

Badanie z 2017 roku przeprowadzone przez Uniwersytet w Arizonie wykazało, że na agresję u psów ogromny wpływ mają nie tylko znane powszechnie hormony, takie jak testosteron i serotonina. Domowe czworonogi wrażliwe są także na działanie oksytocyny (zwanej „hormonem miłości”) i wazopresyny, której zbyt wysoki poziom wywołuje agresję także u ludzi. Ilość wydzielanych hormonów będzie częściowo zależna od genów, ale także od doświadczeń danego zwierzaka.

Naukowcy uważają, że poziom tych hormonów w organizmie psa można zmienić poprzez przyjazne kontakty, budowanie relacji opartej na zaufaniu i angażowanie się w opiekę nad zwierzakiem. Przyjemne interakcje z ludźmi mogą bowiem znacząco zwiększyć wydzielanie oksytocyny w organizmie i obniżyć poziom wazopresyny. Zarówno u człowieka, jak i u psa!

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Psy.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „50 ras w sam raz do kochania”

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments