Jakim psem jest owczarek kaukaski?

Owczarek kaukaski to idealny pies stróżujący. Ma silnie rozwinięty instynkt obrony terytorium, nie wpuści na swój teren nikogo obcego. Jest mało hałaśliwy, a przy tym niezwykle czujny – reaguje na każdy podejrzany dźwięk. Trudno go wyprowadzić z równowagi, choć sprowokowany potrafi być bardzo niebezpieczny.

Jednocześnie to oddany pies rodzinny, przywiązany do właściciela i przyjazny wobec pozostałych domowników. Trzeba jednak pamiętać, że ma silny charakter – wyhodowano go do ochrony stad przed dużymi drapieżnikami. Ukształtowała go samodzielna praca, dlatego nie należy oczekiwać, że podporządkuje się całkowicie woli człowieka. Tym bardziej więc szczenięta muszą mieć kontakt z ludźmi, innymi psami oraz poznawać różne miejsca i sytua­cje. Nie wolno rozbudzać w tych psach agresji – odpowiedni jej poziom mają zakodowany genetycznie i to wystarczy, żeby się dobrze sprawdzały w swojej roli.

Kaukaz może mieszkać w kojcu, ale nie należy go izolować od rodziny. Wprawdzie nie potrzebuje dużych przestrzeni, ale nie nadaje się do trzymania w bloku. Intensywne treningi nie są konieczne, wystarczy mu umiarkowana ilość ruchu, niezbędna dla zachowania dobrej kondycji.

Można go szkolić w zakresie posłuszeństwa (PT), ale wymaga to konsekwencji i rozpoczęcia nauki już z kilkumiesięcznym szczeniakiem. Przedstawiciele tej rasy mają opinię trudnych w prowadzeniu, dlatego powinni trafiać w ręce doświadczonych właścicieli.