Jakim psem jest owczarek kaukaski?


Owczarek kaukaski to idealny pies stróżujący.

Owczarek kaukaski to idealny pies stróżujący. Ma silnie rozwinięty instynkt obrony terytorium, nie wpuści na swój teren nikogo obcego. Jest mało hałaśliwy, a przy tym niezwykle czujny – reaguje na każdy podejrzany dźwięk. Trudno go wyprowadzić z równowagi, choć sprowokowany potrafi być bardzo niebezpieczny.

Jednocześnie to oddany pies rodzinny, przywiązany do właściciela i przyjazny wobec pozostałych domowników. Trzeba jednak pamiętać, że ma silny charakter – wyhodowano go do ochrony stad przed dużymi drapieżnikami. Ukształtowała go samodzielna praca, dlatego nie należy oczekiwać, że podporządkuje się całkowicie woli człowieka. Tym bardziej więc szczenięta muszą mieć kontakt z ludźmi, innymi psami oraz poznawać różne miejsca i sytua­cje. Nie wolno rozbudzać w tych psach agresji – odpowiedni jej poziom mają zakodowany genetycznie i to wystarczy, żeby się dobrze sprawdzały w swojej roli.

Kaukaz może mieszkać w kojcu, ale nie należy go izolować od rodziny. Wprawdzie nie potrzebuje dużych przestrzeni, ale nie nadaje się do trzymania w bloku. Intensywne treningi nie są konieczne, wystarczy mu umiarkowana ilość ruchu, niezbędna dla zachowania dobrej kondycji.

Można go szkolić w zakresie posłuszeństwa (PT), ale wymaga to konsekwencji i rozpoczęcia nauki już z kilkumiesięcznym szczeniakiem. Przedstawiciele tej rasy mają opinię trudnych w prowadzeniu, dlatego powinni trafiać w ręce doświadczonych właścicieli.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments