Jamniki pomaszerują w Krakowie po raz 19.

fot. www.radiokrakow.pl

Długość ma znaczenie – pod takim hasłem spotkają się w niedzielę na Rynku w Krakowie tamtejsze jamniki.

Jerzy Waldorff mówił o swoim jamniku Puzonie, że jest „człowieczkiem”, a Michalina Wisłocka uważała, że psy tej rasy są takie ludzkie. Miłośnikiem krótkonożnej rasy był też Sławomir Mrożek – motywami jamniczymi ozdabiał strony „Przekroju” i nieraz jamnika czynił bohaterem swych opowiadań. „Pion! Cóż za ohyda!” – mawiał  bohater jednego z opowiadań Mrożka – „Nie ma dwóch poziomów, niższego i wyższego, jest tylko jeden wspaniały, absolutny poziom. Dusza, dusza mój chłopcze, jest pozioma!”.

>>> O niespożytych długodystansowcach, smakoszach i śmieciarzach, czyli jamnikach opowiada właściciel 40 przegubowców <<<

Jamnik to styl życia i wszyscy mieszkańcy Krakowa i okolic, który taki styl wybrali, spotkają się wraz ze swymi pupilami w niedzielę o 8.45 pod Barbakanem, by przemaszerować na Rynek. To marsz z długimi tradycjami – organizowany jest przez Radio Kraków od 19 lat, a jego początki sięgają  ponoć 1973 roku, kiedy pierwszy jamniczy pochód uświetnił 28. rocznicę powstania „Przekroju”. Wzorem lat poprzednich na scenie przy ratuszu rozstrzygnięty zostanie konkurs. Po raz pierwszy nie będą oceniane jamnicze stroje i dodatki, ale esencja jamniczości… długość.

 

Marszowi Jamników towarzyszyć będą liczne atrakcje dla właścicieli psów m.in. stoiska, na których bezpłatnie przez cały dzień porad udzielać będą psi eksperci: lekarz weterynarii, behawiorysta, dietetyk, zoofizjoterapeuta, rehabilitant, petsitter i instruktorzy szkolenia psów.

Ci, którzy przyjdą na marsz z psem radosnym i szczęśliwym, będą mogli pomóc tym bezdomnym i zaniedbanym. Na przykład na stoisku Fundacji Psi Los, która pomaga bezdomnym i pokrzywdzonym zwierzętom, prowadzona będzie zbiórka darów dla przytuliska w Harbutowicach. Więcej na www.radiokrakow.pl. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments