Kiełbasa z Cynamonem


To nie nowa specjalność kulinarna. Kiełbasa i Cynamon to dwa psy z Aten, nazywające się po grecku Lukanikos i Kanellos.

 A właściwie nawet trzy, bo był Kanellos I, Kanellos II, a teraz dołączył Lukanikos. Są bardzo do siebie podobne, tylko Lukanikos jest trochę smuklejszy i nosi czerwonawą, a nie niebieską obrożę.

Psy te można było dostrzec od co najmniej dwóch lat w czołówkach wszelkich wieców, manifestacji i rozruchów w stolicy Grecji. Zawsze biorą wyraźnie stronę demonstrantów i równie wyraźnie nie znoszą policji. Kanellosa rozsławił w świecie fotoreportaż brytyjskiego dziennika The Guardian, ale w Atenach był on już znany i lubiany o wiele wcześniej. Te psy „antypolicyjne” obrosły już prawdziwą legendą, równającą się nieomal przypisywaniu im radykalnie antypaństwowych poglądów politycznych.

Nie należy jednak ulegać pokusie antropomorfizacji. Psy z natury źle reagują na wszystko, co nietypowe w ich otoczeniu, gdyż odbierają to jako sygnał potencjalnego zagrożenia. Wiele psów, przyzwyczajonych do otoczenia cywilnego, zachowuje się nieprzyjaźnie wobec ludzi ubranych w mundury – a cóż dopiero mówić o ubiorach oddziałów szturmowych policji! Niezależnie jednak od podłoża antypolicyjnego nastawienia Cynamonów i Kiełbasy, zjednało im ono olbrzymią sympatię mieszkańców Aten, a zwłaszcza tamtejszych „oburzonych”.

                                                                           Piotr Moszyński (RFI)
 

Na zdjęciu: Kanellos II ucinający sobie drzemkę na samym środku ulicy, w oczekiwaniu na początek wiecu przedwyborczego w 2009 roku.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments