Czy kundelki są lepsze od psów rasowych?


"Kundel bury, kundel bury, kundel bury fajny pies" - to słowa popularnej piosenki dla dzieci. Ale czy tak samo myślą użytkownicy portalu Psy.pl? Postanowiliśmy to sprawdzić! 

Powszechnie można spotkać się z opinią, że kundelki są lepsze od psów rasowych. W końcu kundel bury to fajny pies! Czy użytkownicy portalu Psy.pl myślą podobnie? Niemal co druga osoba deklaruje, że gdyby miała powiększyć rodzinę o psa, to nie miałoby to znaczenia, czy byłoby to zwierzę rasowe, czy też nie. Z kolei co trzeci ankietowany twierdzi, że byłby to kundelek, a na rasowego psa z hodowli zdecydowałby się co szósty respondent. 

Czy kundelki są lepsze od psów rasowych?

Ponad połowa ankietowanych (53,1%) twierdzi, że kundelki nie są lepsze od psów rasowych. „Adoptując kundelka, zmniejszam ilość bezdomnych psów” – tak twierdzi blisko 40% ankietowanych. Zaledwie 6,1% badanych uważa, że psy nierasowe są zdrowsze. Niewiele mniej osób jest zdania, że kundel kocha bardziej.

Zdecydowana większość osób biorących udział w ankiecie (74,5%) interesuje się zarówno kundelkami, jak i psami rasowymi. Ciekawostki o rasach psów czyta 20,4% ankietowanych, a 5,1% zdobywa wiedzę jedynie o tej rasie psa, którego jest opiekunem. Ponadto 69,4% psiarzy chciałoby dowiedzieć się, jaka rasa psa pasowałaby do ich trybu życia oraz warunków mieszkaniowych.

Wiedzę czerpiemy z internetu?

Miłośnicy psów są skłonni czerpać wiedzę o tych zwierzętach ze specjalistycznej i fachowej prasy – tak deklaruje blisko 42% ankietowanych. Z kolei 17,3% z artykułów w internecie, z filmów np. na YouTube – 12,2%, a od innych psiarzy, np. na forach, 5%. Blisko co ósma osoba w razie problemów skontaktowałaby się z behawiorystą. Zaledwie 10,3% psiarzy woli od początku uczęszczać z pupilem na szkolenia.

Wiadomo, że prawidłowo zbilansowana dieta to podstawa. Ponad połowa ankietowanych (54,1%) szuka fachowej wiedzy o żywieniu psów, natomiast blisko 30% w tym temacie radzi się innych psiarzy i poszukuje informacji w internecie. Z kolei 16% w kwestii żywienia woli polegać na wiedzy weterynarza bądź dietetyka.

Psiarze z chęcią korzystają z różnych praktycznych porad szkoleniowych, np. jak nauczyć psa chodzić na smyczy (ok. 95%), samodzielnie go ostrzyc (ok. 90%) czy dotyczących zdrowia czworonoga i reagowania w nagłych przypadkach – 100%.

Pies potrzebuje zarówno stymulacji intelektualnej, jak i ruchowej. Zdecydowana większość ankietowanych (89,8%) deklaruje, że szuka pomysłów na zapewnienie psu zabaw czy ćwiczeń w internecie.

Na różnych forach czy grupach można zaobserwować dużą liczbę postów z zapytaniami o możliwą chorobę zwierzęcia, tymczasem według wyników ankiety zaledwie 3% ankietowanych deklaruje, że gdy pies zachoruje, pyta innych psiarzy m.in. właśnie na forach. Z kolei objawów w internecie szuka 6,1%. Zdecydowana większość opiekunów (ok. 90%) udaje się ze zwierzęciem do weterynarza. Co ciekawe, jedna osoba twierdzi, że stara się mu pomóc na własną rękę.

Jak pies z kotem?

Chociaż większość użytkowników portalu Psy.pl ma jedynie psa, to ponad połowę z nich i tak interesuje relacja czworonogów z innymi zwierzętami. Jedynie 4% ankietowanych oprócz psa jest także opiekunem innego zwierzęcia, zatem stąd wynika ich zainteresowanie tego typu relacjami. Aż 91,8% psiarzy interesują relacje między dziećmi a psami.

Badanie zrealizowano w dniach 6-15 maja 2019 r. metodą ankiety online, w której wzięli udział użytkownicy portalu Psy.pl.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments