Łańcuch – symbol znęcania


Dwukilogramowy łańcuch i tylko dwa metry kwadratowe wolności - tak często wygląda życie psów na stałe przykutych łańcuchem do budy. Osoby nieobojętne na ich los przywiązały się w niedzielę, w ramach akcji "Zerwijmy łańcuchy", do bud ustawionych na Placu Zamkowym w Warszawie. Akcję wsparli ludzie mediów i kultury.

W ramach protestu na Placu Zamkowym w Warszawie do bud przykuli się ochotnicy, a wśród nich m.in. Agata Buzek, Urszula Dudziak, Kazimiera Szczuka, Ewa Szykulska, Ewa Złotowska, Joanna Żółkowska, , Pascal Brodnicki, Zygmunt Chajzer, Roman Czejarek, Dariusz Jakubowski, Tomasz Raczek.
– Uważam, że akcja jest ważna. Trzeba się zajmować zwierzętami, one się same sobą nie zajmą. Szczególnie psy są skazane na człowieka i mają takie życie, jakie człowiek im zafunduje. Niech ktoś, kto ma psa pomyśli, że to jest odpowiedzialność. To żywe stworzenie, które jest od niego zależne – apeluje Joanna Żółkowska.
Na Placu Zamkowym pojawił się również były premier Leszek Miller. – Jestem tutaj, ponieważ kocham psy. Mam dwa yorki. Jak widzę uwiązane psy, boli mnie serce. Nie ma gwarancji, że ta akcja coś zmieni, ale jest szansa i choćby dlatego warto tego typu akcje organizować – powiedział premier.
Do budy przywiązać mógł się każdy ochotnik. Wielu skorzystało z okazji i na własnej skórze doświadczyło, jak ciężki jest psi łańcuch.
– Nie mogę patrzeć, kiedy człowiek znęca się nad psem. Dla mnie łańcuch jest symbolem znęcania. To duży problem, zwłaszcza na wsiach. Często jeżdżę po Polsce i widzę takie sytuacje, a przecież pies nie musi być na łańcuchu. Można ogrodzić teren i zostawić mu trochę swobody – radzi jedna z uczestniczek akcji.
Akcja „Zerwijmy łańcuchy” odbyła się dziś w 23 miastach Polski.

Więcej zdjęć na stronie www.zerwijmylancuchy.pl.
(pap, tj)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments