Lody dla psa. Czy pies może jeść lody?

fot. Shutterstock

Lody to przysmak, któremu nie oprze się żaden czworonóg! Jednak czy taki deser będzie zdrowy dla psa? Sprawdźmy, co się w nim kryje!

Zimne, słodkie lody umilają nam każde lato, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by jeść je przez cały rok. Bez nich ciężko wyobrazić sobie nie tylko upały, ale także całe dzieciństwo! Nieraz – siedząc w kawiarni z psem czy jedząc lody w domu – mamy chęć podzielić się z pupilem tą wyjątkową przyjemnością. Jednak czy lody dla psa to zdrowa przekąska?

Z czego zrobione są lody?

Lody to zamrożony deser przyrządzony na bazie produktów mlecznych lub wody. Zawierają też przeróżne dodatki smakowe, takie jak owoce, czekoladę, orzechy, jajka czy nawet alkohol. Do produkcji niektórych lodów – szczególnie tych dietetycznych i wegańskich – używa się także zamienników cukru i mleka. Niekiedy deser ten zawiera także barwniki naturalne lub sztuczne. Czy takie składniki mogą być zdrowe dla domowego czworonoga?

Lody dla psa
fot. Shutterstock

Lody dla psa. Czy można częstować psa lodami?

Ksylitol, barwniki, rodzynki i czekolada… Mieszanka prawdziwie niewskazana dla naszych pupili! Dlatego niektóre lody, podawane psu nawet w niewielkich ilościach, mogą poważnie mu zaszkodzić. Desery bazujące na produktach mlecznych zawierają też laktozę, która u części domowych czworonogów może wywołać biegunkę i wzdęcia. Dlatego, chcąc poczęstować psa lodami, musimy koniecznie zwrócić uwagę na ich skład. Niewielkie ilości lodów pozbawione szkodliwych dla tych zwierzaków składników raczej nie zrobią im krzywdy. Z pewnością jednak dostarczą psu ogromnej ilości kalorii pochodzących z węglowodanów – trzeba o tym pamiętać szczególnie w przypadku pupili narażonych na otyłość lub cierpiących na cukrzycę. Dlatego, chcąc poczęstować psa pysznym, mrożonym deserem bezpieczniej będzie poszukać alternatywy…

Lody dla psa możesz zrobić w domu!

Przygotowanie w domu mrożonego przysmaku dla czworonoga to nic trudnego. Lody możesz zrobić z dowolnych, bezpiecznych i lubianych przez twojego zwierzaka składników. Mięso, podroby, jajka, owoce… Wybór jest naprawdę duży! Wybrane składniki wystarczy pokroić na drobne kawałki lub zmielić na papkę, a następnie wypełnić nimi zabawkę typu kong, starą silikonową formę na muffiny czy po prostu plastikowe pudełko. Warto, by był to pojemnik, który uniemożliwi psu połknięcie lodów w całości i zmusi go do wylizywania zawartości. Tak przygotowaną przekąskę włóż na kilka godzin do zamrażalnika, a gdy już się zamrozi, podaj psu. Takie lody dla psa będą zdrowe i zapewnią twojemu pupilowi zajęcie nawet na kilka godzin!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments