Made in China

fot. istockphoto.com

Szwedzko-chiński zespół naukowców ustalił miejsce i czas udomowienia wilków. Stało się to około 16 tys. lat temu na południe od rzeki Jangcy (teren dzisiejszych Chin).

Wnioski takie naukowcy wyciągnęli z analizy 1500 próbek mitochondrialnego DNA (dziedziczone jest po matce i używa się go do badania procesów ewolucyjnych) pobranych od psów z różnych zakątków świata. – Wyniki wskazują, że psy pochodzą z południowych Chin, gdzie zostały udomowione z populacji kilkuset wilków. Psią populację założyło co najmniej 51 samic – mówi Peter Savolainen, prowadzący badania.

 

Miejsce i czas udomowienia wilków w przybliżeniu pokrywają się z powstaniem w Chinach rolnictwa opartego na ryżu, co sugeruje, że mogły one zostać udomowione przez osiadłych myśliwych zbieraczy lub wczesnych rolników. Z kolei duża grupa wilków, z których powstała populacja psów, wskazuje, że ich oswajanie było ważną cechą kulturową w tamtych regionach. Można też przypuszczać, że powodem udomowienia był… apetyt na mięso drapieżników. Więcej o udomowieniu psów czytaj w październikowym wydaniu miesięcznika "Mój Pies". (pap, tj)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments