Majonez dla psa. Czy pies może jeść majonez?

fot. Shutterstock

Czy składający się z jajek i oleju majonez może znaleźć się w diecie domowego czworonoga? Sprawdź, czy warto podawać go psu!

Kremowa konsystencja majonezu sprawia, że sos ten uwielbiany jest przez wiele osób. Nic dziwnego więc, że dodawany do przeróżnych sałatek i kanapek majonez kusi także domowego czworonoga… Tylko czy sos ten będzie bezpieczny dla psiaka?

Co zawiera majonez?

Ten kremowy sos wytwarzany był niegdyś wyłącznie z oliwy i żółtek jaj przyprawionych octem lub cytryną, solą i pieprzem. Jednak dostępne obecnie w sklepach majonezy mogą zawierać więcej składników. Wśród nich znajdują się często takie dodatki, jak musztarda, cukier, konserwanty, barwniki i syntetyczne aromaty. Typowy majonez to prawdziwa bomba tłuszczowa. Składa się aż w 80% z oleju, a 100 g tego sosu zawiera aż 700 kalorii! Jednak mimo to sos ten wciąż gości na wielu stołach i dodawany jest do przeróżnych potraw. Czy majonez może być odpowiednim przysmakiem dla psa?

Czy pies może jeść majonez?

Jajka i oleje roślinne podawane zwierzakowi w rozsądnych ilościach mogą stanowić doskonałe urozmaicenie diety i wzbogacić pokarm psiaka o wiele cennych składników. Jednak tak tłusty i kaloryczny sos jak majonez nie powinien znaleźć się w diecie czworonoga – może nie tylko doprowadzić go do otyłości, ale także spowodować ostre zapalenie trzustki. Niektóre dodatki, takie jak sól, pieprz czy musztarda również nie będą zdrowe dla naszego zwierzaka. Zbyt często podawane przyczynią się do poważnych chorób nerek, żołądka i wątroby. W szczególności należy unikać podawania psiakowi tańszych produktów zawierających sztuczne barwniki i konserwanty. Wiele takich dodatków może spowodować poważne zatrucie!

Majonez może być szczególnie niebezpieczny dla psów cierpiących na choroby przewlekłe i alergie pokarmowe. Jajka to jeden z najczęściej uczulających psa produktów, który może wywołać silne biegunki i problemy skórne. Dlatego majonezowi mówimy kategoryczne nie!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments