Makaron dla psa. Czy pies może jeść makaron?

fot. Shutterstock

Makaron to wyjątkowo smaczna przekąska dla psa. Czy powinniśmy podawać psu makaron? Jakie czworonogi nie powinny go dostawać?

Czym byłaby nasza kuchnia bez makaronu? Ten mający niezliczoną ilość form produkt to podstawa wielu popularnych dań, dodatek do sosów i zup. To także często spotykany składnik diety domowej dla psa. Nieraz zastępuje się nim kaszę lub ryż stanowiące uzupełnienie mięsa. Czy słusznie? Czy makaron dla psa to dobry dodatek do codziennej diety?

Z czego zrobiony jest makaron?

Makaron wytwarzany jest przede wszystkim z mąki (semoliny pochodzącej z pszenicy durum) i wody. Do jego produkcji można użyć także mąki razowej, jaj i naturalnych barwników pochodzących ze szpinaku, buraków, pomidorów czy kurkumy. Makaron to przede wszystkim węglowodany. Typowy, jasny makaron prócz nich zawiera także niewielką ilość białka i śladowe ilości błonnika oraz tłuszczu. 100 gramów nieugotowanego makaronu ma około 360 kalorii, porównywalnie do ryżu czy płatków zbożowych. Natomiast makaron pełnoziarnisty jest mniej kaloryczny i zawiera znacznie więcej błonnika. Każdy z tych produktów zawiera też gluten i ma dość wysoki indeks glikemiczny. Czy taki produkt będzie wskazany dla domowego czworonoga?

Makaron dla psa
fot. Shutterstock

Czy makaron dla psa to dobry przysmak?

Ugotowany makaron to dla wielu naszych pupili wyjątkowy przysmak. Ta wysokokaloryczna, złożona niemal z samych węglowodanów przekąska może być podawana psom – byle z umiarem! Zbyt częste karmienie psa makaronem to prosta droga do niebezpiecznej dla zdrowia otyłości. Taki dodatek nie powinien jednak znaleźć się w diecie psów mających alergię na zboża czy gluten oraz chorych na cukrzycę. Natomiast psiaki uczulone na drób czy jaja nie powinny być dokarmiane makaronem jajecznym – może on wywołać u nich objawy alergii, takie jak problemy skórne czy biegunkę.

Jeśli chcemy poczęstować pupila makaronem, musimy pamiętać, by niczym go nie przyprawiać. Tyczy się to także soli dodawanej podczas gotowania do wody. Sól, cebula, czosnek i inne niewskazane dla psów pokarmy to częste składniki sosów i zup, do których dodawany jest makaron. Chcąc uniknąć poważnego zatrucia u naszego zwierzaka, możemy poczęstować go jedynie ugotowanym, nieposolonym makaronem!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments