Misja na czterech łapach. Dwie licealistki z Kielc chcą zmieniać świat!


Dwie uczennice z kieleckiego liceum w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii” realizują projekt społeczny „Misja na czterech łapach”. O co w nim chodzi?

Dominika Nathali wraz z koleżanką Patrycją Malicką uczęszczają do I klasy liceum w Kielcach. Licealistki w ramach ogólnopolskiej olimpiady mają za zadanie zorganizować projekt społeczny. Stworzyły pomysł „Misja na czterech łapach”, który ma pomóc innym. „Zwolnieni z teorii” to edukacyjna platforma, która powstała w 2013 roku, a jej twórcą jest start-up społeczny Social Wolves.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie:

Platforma powstała, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość darmowego nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Jest ona oparta o nowoczesną metodykę nauczania – Social Project Method™ – gdzie robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje, niemożliwe do zdobycia tradycyjnymi metodami nauczania.

Dominika Nathali i Patrycja Malicka
fot. Dominika Nathali i Patrycja Malicka

Misja na czterech łapach w szkołach

Licealistki w ramach projektu „Misja na czterech łapach” przeprowadzają w kieleckich szkołach zajęcia z uczniami. Poruszają problem bezdomności zwierząt w Polsce, który niestety nie maleje. Dziewczyny mówią też o prawach zwierząt, m.in. o przemyśle futrzarskim, cyrku, ZOO, zagrożonych gatunkach zwierząt, sposobach zmniejszania bezdomności czy myślistwie.

Młodzież opowiadała również o swoich spotkaniach z bezdomnymi zwierzętami. Dyskutowaliśmy na temat przemysłu futrzarskiego i jego konsekwencjach dla środowiska, cyrku z żywymi zwierzętami oraz ZOO, jego plusach oraz minusach. Poruszyliśmy też temat chowu klatkowego kur i tego, dlaczego nie powinniśmy kupować jajek z numerem 3 – mówią organizatorki projektu, Dominika Nathali i Patrycja Malicka.

misja na czterech łapach
źródło fot. Dominika Nathali i Patrycja Malicka

Uczennice kieleckiego liceum odwiedziły trzy szkoły i przeprowadziły łącznie osiem lekcji. Ale na tym nie poprzestają. W planach mają spotkania w następnych trzech ośrodkach edukacyjnych. Licealistki chcą wówczas poruszyć tematy związane z myślistwem, a także obalić krążące mity o dietach wege. Ale na lekcjach się nie kończy. W ramach projektu inicjatorki akcji zorganizowały także zbiórkę dla schroniska w Dyminach.

Projekt społeczny „Misja na czterech łapach” został objęty patronatem przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach i Kastor – największą kielecką fundację, która działa na rzecz zwierząt. Ponadto uczennice współpracują z sześcioma szkołami, przychodnią weterynaryjną i Salonikiem Psich Fryzur ODIE w Kielcach.

Autor: Magdalena Olesińska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments