27.11.2019
Nowa moda na jamniki miniaturki, które… szybko się nudzą
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jamniki miniaturki stały się niedawno prawdziwą modą w internecie. Jednak okazuje się, że wiele z nich bardzo szybko ląduje w schronisku…
fot. Shutterstock
Urocze, podłużne psiaki na krótkich łapkach robią ostatnio prawdziwą furorę na Instagramie. Jamniki miniaturowe posiadają liczne influencerki, a także słynna piosenkarka Adele i Kim Cattrall. Brytyjski Kennel Club zanotował wzrost zainteresowania tymi zwierzakami aż o 23%! Jednak okazuje się, że w wielu przypadkach miłość do tych psich podłużniaków wcale nie trwa długo…
Jamniki miniaturki wyrzucane na potęgę
Okazuje się, że większość tych popularnych jamników służy ich opiekunom wyłącznie za modeli do zdjęć, którymi chwalą się na Instagramie. Bezmyślnie podążający za modą ludzie kupują jamniki miniaturki, nie znając w ogóle specyfiki tej rasy, jej charakteru ani potrzeb. Bardzo szybko okazuje się, że czworonóg ten nie nadaje się na „pieska do torebki” i pokazuje swój zdecydowany charakter… Przez co ląduje na ulicy.
W ciągu ostatniego roku wyadoptowaliśmy aż 157 psów, z których wiele to gładkowłose jamniki miniaturki, obecnie popularne wśród instagramowych influencerek – mówi Christine Furneaux z Dachshund Rescue.
Organizacja zajmująca się pomocą jamnikom w potrzebie – The Red Foundation Dachshund – ogłosiła, że w stosunku do roku 2017 liczba porzuconych psów tej rasy wzrosła prawie czterokrotnie. Rośnie także ilość pseudohodowli, które w rozmnażaniu tych psów widzą dla siebie ogromny zysk. Jednak jamniki nie są psami, które nadają się dla każdego. Nieodpowiednio prowadzone mogą swoim opiekunom sprawiać wiele problemów.
Jeśli opiekun jamnika spędza całe dnie w pracy, a psiak wychodzi jedynie na krótki spacer z petsitterem, to szybko zacznie się nudzić i będzie niszczył w domu. Kolejnym problemem jest to, że te psy traktowane są często jak dzieci. A kiedy w rodzinie zjawia się prawdziwe dziecko i psiak staje się zazdrosny, jest oddawany – dodaje Christine.
Jamniki miniaturki są podatne na wiele chorób
Panująca na jamniki miniaturki moda sprawiła, że psiaki tej rasy rozmnażane są w ogromnych ilościach. Tak jak każde modne psy stają się coraz bardziej podatne na różne choroby. Są to między innymi choroby kręgosłupa, których leczenie wymaga poważnej operacji. Powstają także jamniki o nietypowych umaszczeniach. Takim mutacjom może towarzyszyć groźna, genetyczna choroba skóry, która objawia się łysieniem, infekcjami, a nawet nowotworami. Przy zakupie jamnika należy zawsze wybierać odpowiedzialne, renomowane hodowle i nie dać się oszukać pseudohodowcom!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
16.04.2025
Tragedia w gminie Bolków. Zaniedbany husky nie przeżył – sprawą zajmuje się policja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To kolejny przypadek, który przypomina, jak ważna jest szybka reakcja i zgłaszanie odpowiednim organom znęcania się nad zwierzętami. W sobotni poranek, 12 kwietnia, jaworska policja otrzymała zgłoszenie dotyczące skrajnie zaniedbanego psa. Zwierzę przebywało na jednej z prywatnych posesji w gminie Bolków.
undefined
10.04.2025
Znalazłem psa. Co robić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Gdy spotykasz bezdomnego psa na swojej drodze, w głowie pojawia się wiele pytań: „Co mam zrobić, żeby mu pomóc?”, „Czy powinienem go zabrać do domu?", „Gdzie to zgłosić?". Jak postąpić, żeby nie naruszyć przepisów prawnych, a jednocześnie zapewnić psu natychmiastową pomoc?
undefined
04.04.2025
Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt? Sposobów jest wiele, potrzebne są tylko chęci
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
4 kwietnia przypada Dzień Bezdomnych Zwierząt. Wspaniale, gdyby w kalendarzu przestał istnieć taki dzień, a wszystkie zwierzaki miały dobre, kochające domy. Statystyki wskazują jednak na coś zupełnie odwrotnego – zjawisko bezdomności nie maleje, a wręcz pojawia się coraz więcej wyzwań. Rozmawiamy o tym z Natalią Karolak, specjalistką w zakresie weterynarii i bezdomności zwierząt, koordynatorką projektu Karmimy Psiaki w Fundacji Sarigato.
undefined