Nowa moda na jamniki miniaturki, które… szybko się nudzą

fot. Shutterstock

Jamniki miniaturki stały się niedawno prawdziwą modą w internecie. Jednak okazuje się, że wiele z nich bardzo szybko ląduje w schronisku...

Urocze, podłużne psiaki na krótkich łapkach robią ostatnio prawdziwą furorę na Instagramie. Jamniki miniaturowe posiadają liczne influencerki, a także słynna piosenkarka Adele i Kim Cattrall. Brytyjski Kennel Club zanotował wzrost zainteresowania tymi zwierzakami aż o 23%! Jednak okazuje się, że w wielu przypadkach miłość do tych psich podłużniaków wcale nie trwa długo…

Jamniki miniaturki wyrzucane na potęgę

Okazuje się, że większość tych popularnych jamników służy ich opiekunom wyłącznie za modeli do zdjęć, którymi chwalą się na Instagramie. Bezmyślnie podążający za modą ludzie kupują jamniki miniaturki, nie znając w ogóle specyfiki tej rasy, jej charakteru ani potrzeb. Bardzo szybko okazuje się, że czworonóg ten nie nadaje się na „pieska do torebki” i pokazuje swój zdecydowany charakter… Przez co ląduje na ulicy.

fot. Shutterstock

W ciągu ostatniego roku wyadoptowaliśmy aż 157 psów, z których wiele to gładkowłose jamniki miniaturki, obecnie popularne wśród instagramowych influencerek – mówi Christine Furneaux z Dachshund Rescue.

Organizacja zajmująca się pomocą jamnikom w potrzebie – The Red Foundation Dachshund – ogłosiła, że w stosunku do roku 2017 liczba porzuconych psów tej rasy wzrosła prawie czterokrotnie. Rośnie także ilość pseudohodowli, które w rozmnażaniu tych psów widzą dla siebie ogromny zysk. Jednak jamniki nie są psami, które nadają się dla każdego. Nieodpowiednio prowadzone mogą swoim opiekunom sprawiać wiele problemów.

Jeśli opiekun jamnika spędza całe dnie w pracy, a psiak wychodzi jedynie na krótki spacer z petsitterem, to szybko zacznie się nudzić i będzie niszczył w domu. Kolejnym problemem jest to, że te psy traktowane są często jak dzieci. A kiedy w rodzinie zjawia się prawdziwe dziecko i psiak staje się zazdrosny, jest oddawany – dodaje Christine.

Jamniki miniaturki są podatne na wiele chorób

Panująca na jamniki miniaturki moda sprawiła, że psiaki tej rasy rozmnażane są w ogromnych ilościach. Tak jak każde modne psy stają się coraz bardziej podatne na różne choroby. Są to między innymi choroby kręgosłupa, których leczenie wymaga poważnej operacji. Powstają także jamniki o nietypowych umaszczeniach. Takim mutacjom może towarzyszyć groźna, genetyczna choroba skóry, która objawia się łysieniem, infekcjami, a nawet nowotworami. Przy zakupie jamnika należy zawsze wybierać odpowiedzialne, renomowane hodowle i nie dać się oszukać pseudohodowcom!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments